Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
V letních měsících jsou nejdůležitějšími pracemi v zeleninové zahradě závlaha, okopávka, mulčování, pletí, hnojení ale i jednocení, přihrnování a ochrana rostlin.
Voda je v zelinářské zahradě nenahraditelná pro vypěstování kvalitní a křehké zeleniny, je nutné již po jednom týdnu sucha bohatě zalévat. V závěru delšího období sucha a u zeleniny ve druhé polovině vegetace, jsou ale vhodnější menší dávky vody v pravidelných intervalech. Pokud je vody najednou příliš mnoho může to vést k praskání kedlubnů, rajčat, kapusty, ledového salátu ap.
Dále jsou důležité snadno rozpustné a pomalu působící živiny v půdě. Ty poskytneme jednak mulčováním čerstvým kompostem a případně přihnojením plným minerálním hnojivem bez chloru - např. Cererit, 20-25 g /m2 přibližně 1x za měsíc (vždy podle nároků plodiny a dané situace). Půdní pokryv mulčováním o výšce vrstvy asi 5 cm pomáhá šetřit nejen vodu a hnojivo, ale téměř zabrání klíčení a růstu plevelů. Používáme jej hlavně u dlouhodobějších kultur po vyjednocení výsevů nebo ujmutí vysázených sazenic.
Přihrnování rostlin je také dobrým opatřením v zeleninové zahradě. Zlepšuje odolnost rostlin a povzbudí lepší kořenění. Přihrnování zeminy k rostlinám a tvorba zalévacích brázd je výhodná hlavně u brambor, mrkve, fazolí a hrachu, rajčat a paprik, lilku, pórku a hlávkového zelí. Při přihrnování dejte pozor na listová srdéčka, ta nikdy nezahrnujte!
Po vydatnějších srážkách nebo závlaze odstraníme půdní škraloup kypřením. Omezíme tak nadměrné ztráty půdní vláhy a půdu i provzdušníme a odplevelíme.
Rada pro: 21. ČERVEN