Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Protože mnohé odrůdy meruněk velice špatně rozvětvují a tvoří málo plodonosného obrostu, doporučuje se u nich v prvních letech po výsadbě zaštípnutí hlavních výhonů zhruba v polovině VI., tedy v době kdy se na nich vyvinulo 12-15 listů. Tímto zásahem podpoříme tvorbu plodonosného obrostu již ve spodní části korunky a zabrzdíme tím bujný prodlužovací růst hlavních větví. Letní řez má dále tu výhodu, že květní pupeny vzniklé na výhonech vyrostlých po letním zaštípnutí, raší na jaře později a také proto tak snadno nezmrznou.
Plodný obrost který během vegetace vyroste a je delší než 50 cm zkrátíme příští rok na jaře o 1/2-2/3 tak, aby na zbylé části zůstaly skupiny květních pupenů. Krátký obrost v korunce nezkracujeme. V polovině června zkrátíme všechny letorosty delší než 20-25 cm o třetinu až polovinu, čímž opět podpoříme tvorbu květních pupenů.
Po ukončení výchovného řezu korunku dále jen prosvětlujeme nejlépe za vegetace nebo na jaře. Bujně rostoucí prodlužující nebo postranní letorosty, můžeme opět v červnu zkrátit Šittovým řezem o 1/3-1/2 délky.
Později, když přírůstky stromu jsou jen krátké (v letech po bohaté úrodě), zmlazujeme v tomto termínu větve do 2-4letého dřeva a případně hlouběji u neplodících stromů. Rány ošetříme latexovou barvou. Bujné výhony vyrostlé po zmlazení zkrátíme opět v tomto termínu Šittovým řezem.
Rada pro: 16. ČERVEN