Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Cibuloviny
Některé již zcela vymizely ze zahrady - co s nimi?

Druhá polovina června je dobou zatahování cibulovin. Je to nejvhodnější doba pro jejich vyzvednutí z půdy a na jejich místo vysadíme letničky. Vyčkejte až jim úplně zežloutnou listy, předčasný termín je vždy na úkor květu v příštím roce.

Tulipány a hyacinty je dobré přesazovat každoročně, maximálně za 2-3 roky. Narcisy nechávejte na stanovišti více let. Tulipány a hyacinty po vyzvednutí z půdy, osušení a očištění uchovejte v suchu a při teplotách kolem 20 °C. Skladování při vyšších teplotách má za následek rozpad cibulí tulipánů v příštím pěstitelském roce na více drobnějších cibulek.

Cibulky drobných - sněženek, bledulí, ladoněk, puškinií, krokusů, kandíků, ale i větších řebčíků, které mají jen tenké obalové šupiny, je dobré uchovat buď v mírně vlhké rašelině (pilinách) do podzimní výsadby, nebo je lépe je vysadit ihned na nové stanoviště.

Víceleté cibuloviny - sněženky (Galanthus), bledule (Leucojum), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), šafrány (Crocus) a hyacinty je dobré nechat na stanovišti více let. Zvláště ty drobnější jsou hezké ve větších rozrůstajících se skupinkách, k tomu je ale třeba delší období nerušeného vývoje, kdy jim ani neodstraňujeme odkvetlé květy. Velice hezké je jejich použití ve skupinkách po okrajích keřových skupin, nebo v trávníku jako tzv. zplaňující. V tom případě ale odkládejte sečení trávníku až do doby, kdy cibulovinám začnou žloutnout listy a zatáhnou se.



Rada pro: 10. ČERVEN