Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jahody
Proč má soused právě ty chutnější?

Dobrá chuť plodů jahod není jen odrůdovou záležitostí. Velký vliv má také zálivka, kdy pokud více zaléváme (nebo více v tomto období prší), plody přerůstají a jejich chuť je mdlá až fádní. Pokud dostatečně neprší nebo za přísušku, postačí jahodám zálivka v intervalu jednoho týdne dopoledne a v dávce asi 20 litrů na m2. Večer mají být již jahody suché, aby se nemohla porostem šířit plíseň šedá a také, aby vlhký porost nelákal plže.

Plody sklízíme pokud možno denně v ranních hodinách. Pamatujme, že čím jsou plody zralejší, tím jsou chutnější (i pro ptáky), ale jsou i choulostivější na pomačkání.

Šlahouny - odnože, jednouplodících jahod odstřiháváme současně se sklizní, u stáleplodících jahod je na rostlině ponecháváme - plodí ještě v témže roce.

Pokud si chceme namnožit nejlepší sazenice, ponecháváme u vybraných minimálně první dvě dceřinné rostliny a pro jistotu ještě označíme kolíčky, jmenovkami ap.  Ihned po sklizni mezi řady jahod přidáme vrstvičku dobrého kompostu, nebo je uváděno vlhké rašelinné hnojivo - univerzální substrát ap. Tím podpoříme rychlejší tvorbu kořenů u vybraných odnoží. Pokud najdeme naopak v porostu trsy, které jsou špatné - jeví známky onemocnění ap., je lépe je ihned z porostu odstranit a na jejich místo zavést šlahouny vybraných sazenic.



Rada pro: 7. ČERVEN