Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Užiteční pomocníčci
Kteří nám pomohou na zahrádce.

V boji proti mšicím jsou významné i larvy dlouhososek a lumků, které jsou odkázány ve své výživě na pyl a nektar z květů.

Dospělé dlouhososky spolehlivě poznáte podle schopnosti stát na místě v letu při sání nektaru z květů a hlavními pro ně lákavými rostlinami je kvetoucí kopr, kmín, fenykl, petržel, paznechtík (Acanthus) a mnoho dalších zejména miříkovitých (okoličnatých) rostlin. Dospělé dlouhososky se živí i medovicí mšic a svá vajíčka kladou do blízkosti jejich kolonií. Vylíhlé larvy se pak živí mšicemi, kdy do zakuklení spořádají 260-900 mšic.

Pro výživu lumků je důležitou rostlinou svazenka vratičolistá (Phacelia) a mrkvovité rostliny. Dospělý lumek klade svá vajíčka jednotlivě i do mšic, kde se larvy vylíhnou a potomstvo jedné samičky zahubí 200 - 1000 mšic.

O využití biopásů v zahradě pro podporu užitečných živočichů v zahradě se dočtete více viz. časopis Zahrádkář 2009 /7 ve stejnojmenném článku autora Roberta Pokludy. 



Rada pro: 3. ČERVEN