Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Pozdní řez broskvoní
Pokud jsme nestihli řez zjara, není ještě vše ztraceno.

U neřezaných broskvoní máme co dohánět, ale problém lze napravit a to po přirozeném propadu plodů do konce května - opadají neoplodněné, ve vývoji opožděné a nemocné plůdky. Následně strom prosvětlíme tak, aby plody byly po jednom. U pravých plodných výhonů je přípustný nejvyšší počet 5 plodů, nepravý plodný výhon 1-2 plody a kyticový uvnitř koruny po 2 plodech. Nakonec řezem zredukujeme i plodonosné dřevo, kdy výhony s plody zakrátíme na jeden list nad nejhořejším plodem a u výhonů bez plodů ponecháme jen 2-3 spodní listy. Dostatečná listová plocha je velice důležitá pro vývoj kvalitních plodů.

U broskvoní bez plodové násady - tam kde květy buď zmrzly nebo nebyly opyleny, využijeme roku bez úrody jako nejlepší příležitost pro zmlazení nejen starých stromů. Postranní výhony bez plodové násady hluboce zakrátíme až ke dvěma nejspodnějším výhonům, kdy tímto zásahem můžeme počítat s nárůstem "pravých plodných výhonů" pro plodnost v příštím roce.

U stromů - především broskvoní, kde se v minulých letech vyskytla nepatogenní chloróza (kalcióza) z důvodu nedostatku železa, začněte s listovou aplikací vhodných hnojiv.



Rada pro: 30. KVĚTEN