Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Když vysazené stromky neraší
Víte jak dlouho čekat a co se dá dělat?

Stromky, které jsme vysadili na podzim nebo na jaře a do konce května ještě nevyrašily (u ořešáku čekáme do konce června), lze použít následující postup pro oživení. Stromky vyjmeme opět ze země, kořeny čerstvě seřízneme do živého a zdravého dřeva (je bílé!) a ponoříme na 24 hodin do vody (nejlépe celý). Po té stromek opět vysadíme a  kmínek zabalíme do předem namíchané husté kaše z jílu a rašeliny. Kaši naneseme na kmínek v asi 2 cm vysoké vrstvě a navrch obalíme pásky z pytloviny nebo juty, použít se dá i starý obvaz nebo obinadlo. Vlhko se v obalu udrží téměř po dobu jednoho týdne, to můžeme ještě vlhčením podpořit. Podle zkušeností takto ošetřené mladé stromky znovu dobře vyraší. Zajistíme hlavně jejich přivázání ke kůlu pro zbytek vegetace a tím nepoškozování mladých narůstajících kořenů větrem při pohybu korunky nárazovitými větry.

Pokud nás na zahradě trápí hryzci a mladé vysazené stromky neraší právě z důvodu okusu kořenů těmito hlodavci, doporučuje se vysazovat stromky do košů zhotovených z hustého pozinkovaného, tzv králíkářského pletiva. Pletivo by mělo ústit nad povrch půdy a chránit krček stromku asi do výšky 5 cm.



Rada pro: 25. KVĚTEN