Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Okrasné rostliny ve velkých nádobách
Dotvářejí ráz zahrady.

Používáme je k estetickému oživení na nejrůznějších místech v zahradě. Mají mnohem větší rozměry než běžné truhlíčky a žardinky - hloubka se u nich počítá větší než 25 cm a ostatní rozměry bývají libovolné. Nutný je u nich dostatečně velký odtokový otvor, případně i více otvorů u delších, větších tvarů a to buď ve dně, nebo lépe z boku 3-5 cm nad nejnižší úrovní dna nádoby. Spodní část musí být vyplněná drenážní vrstvou - ideální je hrubý říční písek (u trvanlivějších osázení trvalkami a dřevinami i větší zrnitost 0,5-1 cm). Na tuto drenážní vrstvu musíme položit netkanou textilii proti zanášení drenážní vrstvy splavením jílovitějšího podílu z horního pěstebního substrátu. Ten připravíme jako směs dobrého kompostu, nebo alespoň dobré zahradní zeminy, dále listovky, rašelinového univerzálního substrátu a písku.

Nádoby osazujeme hrnkovými trvalkami, zakrslými dřevinami, letničkami, dvouletkami i cibulovinami. Máme možnost sladit rostliny barevně a hlavně při výběru rostlin dbáme na shodné pěstební nároky všech rostlin - nutné u výsadeb trvalejšího charakteru. Při osazování letničkami nebo dvouletkami je příjemné osázení každoročně měnit.

U borovic získáme nižší kompaktní keříky pokud v tomto období nové výhonky zaštípneme ještě než se z jejich šupinkovitého obalu začnou uvolňovat jehlice.



Rada pro: 20. KVĚTEN