Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Rozmnožování bylinnými řízky
Používáme nejen pro květiny ale i pro mnohé okrasné dřeviny.

Je doba rozmnožování měkkými - bylinnými řízky. Používá se u okrasných dřevin - stromů a keřů (zejména listnaté dřeviny pro živé ploty, které nyní při řezu poskytují dostatek materiálu pro řízky), popínavých rostlin, bylinek a trvalek (každoročně u velkokvětých listopadek - Chrysanthemum).

K rozmnožování používáme  letošní olistěné výhonky, které ještě neukončily růst - nevytvořily koncové pupeny. Výhony mají být středně dřevnaté - polovyzrálé, příliš tvrdé špatně zakořeňují, příliš měkké zahnívají. Řízky řežeme v dopoledních hodinách, slabé postranní výhony můžeme odtrhnout i s jazýčkem ("řízky s patkou"). Obvykle postačí délka řízků 5-8 cm. Ze spodní třetiny odstraníme listy (celkem necháváme na řízku 1-2 páry listů nebo 3-4 jednotlivé listy), příliš dlouhou patku zakrátíme, u osních řízků přeřezáváme spodní kolénko po odstraněném listu - tam jsou dělivá pletiva pro tvorbu kalusu. Tvorbu kořenů podpoříme použitím stimulátoru na bylinné řízkování. Řízky pícháme na chráněné stanoviště kolíčkem (abychom nesetřeli stimulátor) v zahradě na místo překryté fólií, do skleníčku, fólníčku nebo jen květináčku umístěném v podmínkách s vyšší vzdušnou vlhkostí.



Rada pro: 17. KVĚTEN