Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jahody kvetou
Jistě vás potěší rokvetlé porosty - ale pro dobrou úrodu to nestačí.

Hlavní doba květu u jahodníků připadá právě na tento měsíc a z důvodu výskytu mrazivých nocí je třeba věnovat jahodníkům zvýšenou péči. Účinek nočních mrazů snížíme nad volnou jemně, (ne čerstvě) zpracovanou půdou. Ideální ochranu poskytne překrytí fóliovými tunely, krycí fólií, přikrývkami, rohožemi nebo netkanou textilií. Důležité je ovšem správné opylení rostlin a proto přes den ochrannou přikrývku odkrýváme.

Při větším suchu je u jahod nutná závlaha týdně v dávce 20-30 l vody /m2, kdy je praktické doplnění dávky vody v dopoledních hodinách při nesmáčení listů a květů (včely, houbové choroby), chladivý účinek vody na rostliny se do večera lépe vyrovná.

Po hlavním květu, pokud nepěstujeme jahodníky na černé fólii, lze kolem rostlin namulčovat hrubou dřevitou vlnou, dřevěnými hoblovačkami, slámou a styropurovou vlnou (nevhodné jsou nasáklivé materiály - seno, papírová vlna ap.). Plody tak lépe ochráníme před plísní šedou, padlí jahodníkovému, ale i plžům, mnohonožkám a drátovcům.

Koncem měsíce v teplejších oblastech sklízíme první plody. Vedle třešní jsou naším nejranějším ovocem. Obsahují velké množství vitamínu C a dalších důležitých látek, jsou oblíbené pro osvěžující a lahodnou chuť. Jejich největší předností je, že je můžeme pěstovat v různých klimatických a půdních podmínkách a že plodí již v prvním roce po výsadbě, tedy i na nově založené zahradě.



Rada pro: 13. KVĚTEN