Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ochrana v ovocné zahradě
Nejdůležitější období je po odkvětu

Po odkvětu je nutné se zaměřit v ovocné zahradě zejména na tyto škodlivé činitele limitující množství a kvalitu sklizeného ovoce.

Jádroviny (jabloně a hrušně) - pilatky, mery, svilušky, u strupovitosti a padlí jabloňovému opakovat postřiky v 1-2 týdenních intervalech.

Proti rzi hrušňové lze zakročit před květem a po odkvětu. Jejími charakteristickými projevy jsou v letním období se objevující červenavé, lepivé skvrny na listech, na spodní straně červené mřížkovité puchýřky. Spory houby přezimují na jalovcích - hlavně  jalovec chvojka (Juniperus sabina) a jalovec čínský J. chinensis). V květnu se spory přestěhují na hrušně. Doporučuje se jalovce jako mezihostitele likvidovat - pozor, mezihostitelem není náš domácí původní druh jalovce obecného a jeho variety (Juniperus communis).

Peckoviny (švestky, třešně, višně) - pilatky, svilušky, mšice, proti houbovým chorobám (suchá skvrnitost, skvrnitost listů) za vlhka postřik opakovat.

Bobulové ovoce (angrešt a rybíz) - pilatka angreštová - požerky na listech až holožír, mšice - listy zkadeřené s puchýři, svilušky - na rubu listů drobný roztoč, pakustřebka - žloutnutí listů.

Aktuálně povolené přípravky dostupné na trhu najdete v Metodice na ochranu rostlin.



Rada pro: 11. KVĚTEN