Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Chemická ochrana ovocných dřevin
První ošetření je vždy zásadní.

Padlí jabloňové - je obávanou houbovou chorobou, která vyžaduje hodně pozornosti. Lze je úspěšně potlačovat pokud známe dobře biologii choroby a kombinujeme opatření řezem a postřiky. Při potlačení počáteční infekce v době květu, odstřihneme na dřevinách koncové pupeny na nichž houba přezimovala. I přes všechnu pečlivost část pupenů přehlédneme a je nutné po odkvětu kontrolovat a odstraňovat pupeny napadené padlím pro co největší snížení infekčního tlaku. Po odkvětu následuje první postřik (aktuální povolené chemické přípravky viz. metodika ochrany rostlin). Následují další chemické postřiky v intervalu 1-2 týdnů a to až do července. Při teplém a vlhkém počasí podporujícím rozvoj a šíření choroby i v kratších lhůtách. Při mokrém, studeném, deštivém počasí které podporuje rozvoj strupovitosti, jsou nutné postřiky vyššími dávkami.

Moniliová hniloba plodů (monilióza) - bílý povlak vyskytující se zejména v mokrých letech, kdy zvláště u nahuštěných plodů svou ničivou a destruktivní silou může téměř zničit úrodu.  Prevencí je vyvarovat se pěstování náchylných odrůd, důsledné odstraňování infikovaných nemocných a mumifikovaných plodů a všech zdrojů infekce z předchozího roku. Chemické ošetření je účinné a nutné při vlhkém počasí na začátku kvetení a při dokvétání.

Po odkvětu ovocných stromů se velice rychle šíří různé choroby a škůdci. Je proto velmi důležitý první postřik, který následuje po odkvětu a který razantně zasáhne proti nástupu těchto škodlivých činitelů.



Rada pro: 10. KVĚTEN