Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Řez okrasných keřů
U některých musíme řezat až po odkvětu

Týká se keřů kvetoucích na loňských výhonech, u nichž nesmíme proto dělat řez v období vegetačního klidu, neboť bychom odstranili ty části, na nichž se květy tvoří. Proto, pokud je u těchto keřů nutný, musíme řezat ihned po odkvětu.

Do této skupiny patří zlatice (Forsythia), mandloň (Amygdalus), vajgelie - zanice  (Weigela), šeříky (Syringa), na jaře kvetoucí tavolníky (Spirea), meruzalka (Ribes sanguineum), jasmín -pustoryl (Philadelphus). V několika prvních letech po výsadbě je nutné řezem zapěstovat silné keře, u stromů dobře vyvinuté korunky - zásady řezu jsou podobné zásadám řezu ovocných dřevin. Později již okrasné dřeviny pravidelný řez nevyžadují, odstraňujeme za vegetace odkvetlá květenství (šeřík) a  přibližně po třech letech děláme průklest, kdy těsně u země u přehoustlých keřů vyřezáváme přebytečné, přestárlé, suché nebo nemocné výhony.

Odstranění odkvetlých květů prospěje dále pěnišníkům (Rhododendron) a azalkám (Azalea), magnoliím (Magnolia) a to nejen z důvodů estetických, ale jsou mezi nimi i odrůdy schopné tvořit semena, což by bylo na úkor květu v roce příštím.



Rada pro: 30. DUBEN