Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Skleník
Patří jistě k nejčastějším stavbám na zahradě - ale ...

Přehřívání skleníku je velmi nepříjemné.
Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace - nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné, kdy postačí pro menší skleníky jedna sazenice (hlava). Je možné využít i broskvoň, meruňku - pro ty je ale nutné počítat se záběrem části pěstitelské plochy. Někdy se hovoří i o Actinidii - kiwi, která ale není vhodná pro velkou růstovou intenzitu a navíc pro plodnost je potřeba vysadit z důvodu dvoudomosti dvě rostliny a umožnit v květu pro opylení přístup včelám.

Také včasná likvidace škůdců je důležitá
Jejich nástup bývá mnohem rychlejší než ve volné přírodě. Využíváme proto žluté lepové desky ke kontrole výskytu a v počátečním stádiu i k hubení škůdců, desky vyvěšujeme co nejdříve na počátku vegetace těsně nad porost do místa kde škůdci létají. Podle nalepených jedinců poznáme celkem přesně o kterého škůdce jde a jak moc se nám rozmnožil. V boji se škůdci dejte vždy přednost biologické ochraně a pamatujte, že se vždy vyplácí nejprve určit škůdce a potom teprve metodu. Chemie by přitom ve skleníkových podmínkách měla být až na posledním místě!

Pro inspiraci co všechno lze ve skleníku a jak pěstovat s praktickými radami doporučujeme seriál Rok ve skleníku autora Ladislava Zahradníka - viz. časopis Zahrádkář 2009 /1-12.



Rada pro: 27. DUBEN