Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ořešák
Pro řez volíme pozdnější termín než je obvyklé u jiných dřevin.

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný - tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací - průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu. Týká se hlavně větví zahušťujících korunu, větví zlomených, suchých nebo jinak poškozených. Poslední - zmlazovací řez, který je vhodný např. u jádrovin, je pro staré ořešáky téměř nevhodný. Snížení koruny o 1/2-2/3 velikosti málokterý ořešák dlouhodobě přežije.

Problematické je hlavně zahojení nadměrně velkých ran, které i po ošetření vhodným způsobem po čase praskají a pokud jim pravidelně nevěnujeme pozornost, dřevo stromu začne odumírat. Je-li však nutné tento zásah provést (ohrožení staveb, sousedské vztahy, velká poškození větrem ap.) dodržte tyto zásady: řežte v období kdy se ořešák začne zelenat (zpravidla duben/květen) novými přírůstky o délce 10-15 cm, aby se maximálně využila doba růstové aktivity pro zahojení ran. Všechny větve silnější než 5 cm řežte na větevní kroužek.

Těsně po narašení řežte větve slabší - do průměru 5 cm. Tento termín platí pro řez výchovný a pro průklest slabších větví. Více najdete v Rukověti zahrádkáře 2007, článek Jaroslava Matejska - Nejvhodnější termín pro řez ořešáku královského.



Rada pro: 22. DUBEN