Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Během normálního průběhu vegetace je odhadována potřeba roční dodatečné závlahy v rozmezí asi 300-500 l vody na m2 a to podle skutečného množství srážek a typu půdy. ářčáářVětší dávky jsou nutné zejména na lehčích a písčitých půdách.
K zálivce je ideální voda odstátá (o teplotě vzduchu), přednostně dešťová nebo povrchová - rybniční, říční. Vodovodní nebo studniční voda se doporučuje k tomuto účelu napouštět do zásobních nádrží s jednodenním předstihem. Protože voda a to i ta o teplotě vzduchu má chladící efekt, zavlažujeme v prvních týdnech jara v dopoledních hodinách, v létě ve večerních hodinách a v noci s ohledem na šetření vodou. Nevhodná je závlaha za horkého počasí v poledních vedrech, vodou jen plýtváme bez efektu. Kořeny rostlin se navíc vytahují do vrchních vrstev půdy kde nakonec zasychají a umožňujeme klíčení plevelům, čímž si můžeme zaplevelit zejména trávníkové plochy. Správná technika zálivky je zalévání ve větších časových odstupech, za příznivých výše uvedených podmínek a ve větších dávkách. O zalévání doporučujeme článek na našem webu.
Vodou můžete šetřit také mulčováním půdy organickým materiálem a spolu se zálivkou můžete přihnojovat rostliny v zahradě, nejlépe hnojivým roztokem.
Rada pro: 21. DUBEN