Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Hlíznaté a cibulové květiny
Teplé počasi již dovoluje jejich výsadbu.

Koncem měsíce vysazujte v teplejších oblastech a podle vývoje počasí, hlíznaté květiny z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chcete jejich kvetení uspíšit je možné je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích a vysadit v pozdějším květnovém termínu po ledových mužích. U jiřinek jsou ale nejkrásnější květy na rostlinách zpravidla koncem léta (pomineme-li první květy) - když už nepanuje tak horké a vysušující počasí.

Mečíky (Gladiolus) je možné vysazovat postupně ve 14ti denních intervalech s poslední výsadbou v polovině června. Vysazujeme je nejlépe ve skupinách jednoho druhu. Nejlepším stanovištěm je slunce a závětří ve středně těžkých, propustných, na živiny bohatých půdách se slabě kyselou reakcí.

Ostatní hlíznaté květiny: sasanka věncová (Anemone coronaria), pryskyřník (Ranunculus asiaticus), boubelka (Alstromeria aurantiaca), galtonie letní hyacint (Galtonia candicans) a chocholatice (Eucomis) - u nich je možné i přezimování přímo na stanovišti v teplejších oblastech a na chráněných místech, v nepříliš těžkých půdách při ochranném krytí vyšší vrstvou organického materiálu. Později - v květnu vysazujeme montbrécie (Tritonia, syn. Crocosmia), frézia (Fresia) a ostatní méně časté - Hymenocalis, Acidantera, Sparaxis, Tigridia.

Pro tyto květiny je dobré lehké půdy vylepšit dobrým prosátým kompostem, zahradnickým substrátem a bentonitem. Těžší půdy je třeba obohatit ostrým pískem, drobným štěrkem, humusovitou zeminou a kompostem. Po výsadbě ještě na povrch rozhodíme kompost a zapracujeme ho, povrch půdy namulčujte (kompost, organický materiál) -  ušetříte si mnoho práce se zálivkou a okopáváním. Přihnojení během vegetace je důležité hlavně u mečíků, po vyrašení a před květem plným hnojivem nebo Cererit (25 g/m2).



Rada pro: 19. DUBEN