Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Sekání trávníku
Oprašte sekačku, nabrušte nůž, sezóna trávníkářů začíná

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale - na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu ke které jim pomáhají uložené zásobní látky, které vystačí zhruba do června. Pokud je proto v této době budeme více hnojit, může se stát že vyprovokujeme pouze silný růst nutící nás k častějšímu sečení, aniž bychom zlepšili kvalitu trávníku. Lépe je proto začít s hnojením v pozdějším termínu - květen/červen, kdy jsou dodatečné živiny již žádoucí. Okrasné trávníky začněte proto raději hnojit později

Obecnou metodiku hnojení trávníků s dávkováním běžných hnojiv najdete v článku Miroslava Kaliny - Hnojení trávníků v časopisu Zahrádkář 2009/3.

Nastává optimální doba pro založení nových trávníků. Vysévejte po pečlivé přípravě půdy, za příliš chladného počasí odložte výsev na pozdější termín. Pokud se trávníková plocha do konce dubna neuzavřela, mezery dosijte po nakypření a případně vylepšení přídavkem kompostu (zahradnického substrátu) osivem, nebo můžete použít záplaty z trávníkového koberce.

Nežádoucí dvouděložné plevele v trávníku jako jsou pampelišky, jetel plazivý a jitrocele odstraníme postřikem na vzrostlý trávník 5-7 dnů po seči (přípravky v Metodice ochrany rostlin) a po ošetření necháme přípravek dalších 5-7 dnů působit a teprve poté trávník opět posečeme.



Rada pro: 18. DUBEN