Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Živé ploty
Nejhezčí jsou ze stálezelených listnatých dřevin.

Stálezelené dřeviny jsou oblíbené na živé ploty, které pohledově chrání po celou vegetaci, stříhané mají navíc velký význam jako ochrana proti větru a prachu na exponovaných místech. Jsou sice dražší než opadavé živé ploty, ale péče o ně je snazší, až na vyšší nároky na zálivku.

V termínu duben/květen je vhodná doba pro zakládání těchto plotů. Pro vysoké až středně vysoké živé ploty jsou vhodné zeravy (Thuja), tis (Taxus), cypřišek (Chamaecyparis), smrk obecný (Picea abies), douglaska (Pseudotsuga menziesii), hlohyně (Pyracantha crenatoserrata) a ptačí zob (Ligustrum). Na nižší ploty lze použít stálezelené dřišťály (Berberis), zimostráz (Buxus), zimolez (Lonicera), mahonie, bobkotřešeň (Prunus laurocerasus).

Technika výsadby je stejná jako u výsadby listnatých dřevin - předchozí rada. Po vysazení je potřebný sestřih podle druhu dřeviny a to poměrně hluboce - výpěstky s menším balem na poloviční výšku s mírně šikmými bočními stěnami. Konifery po výsadbě nestříháme.



Rada pro: 17. DUBEN