Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor.
Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby, proto není-li půda dostatečně prohřátá a je-li v chladnějších oblastech, odložte termín výsadby na konec dubna. Brambory jsou řazeny mezi okopaniny. Ve svých nárocích patří mezi ty méně náročné, ale je nutné dodržení hlavních zásad při jejich pěstování:
-
Stejně jako ostatní okopaniny potřebují provzdušněnou půdu, nepěstujte je na trvale zamokřeném stanovišti.
-
Vhodné je organické hnojení - hnůj, kompost nebo zelené hnojení. Výživa má u brambor vliv na množství založených hlíz - je tedy důležitá v první polovině pěstování.
-
Pro vysoký výnos kvalitních hlíz je důležitá rovnoměrná vlhkost půdy, kdy pokud včasnou závlahou vyloučíme přísušky omezíme výskyt strupovitosti. Voda ve druhé polovině vegetace je navíc rozhodující pro velikost hlíz.
-
Doporučuje se základní ochrana porostu, zejména proti plísni bramborové a mandelince.
Pěstování raných brambor nás může zásobit hlízami již od konce jara. Pokud se chystáte sázet brambory - rané nebo pozdní na skladování, je postup při jejich pěstování velice podobný, ale mají některé zvláštnosti na které velice dobře upozorňuje článek Karla Hamouze v časopise Zahrádkář 2008/4 a v čísle 3 z roku 2010 najdete v článku Jaroslavy Domkářové a Bohumila Vokála mové české odrůdy konzumních brambor.
Rada pro: 15. DUBEN