Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Trvalky
Potřebují po čase přesadit

Po 5-10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělíme je podle doby květu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky, které odebíráme při velikosti asi 5 cm. Odkopky oddělíme od hlavního kořene, spodní třetinu odlistíme a zasadíme do květináčku a umístíme k zakořenění pod sklo nebo fólii bez poledního slunce. Zakoření zpravidla po několika týdnech.

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek. Ty které kvetou v létě a na podzim sázíme nyní, kvetoucí jarní trvalky po odkvětu. Ty které špatně snášejí podzimní výsadbu (vlčí bob, vratič, tařička, nízké plamenky a další drobné kobercové pokryvné, keřovité a stálezelené) vysazujeme také raději nyní. Příliš velké rostliny můžeme dělit.

Osazujeme skalky, suché zídky a pokud nám v zahrádce vznikla holá a exponovaná místa bez trávníku, můžeme problém řešit také výsadbou suchomilných trvalek - Acaena, Antenaria, Cotula, Paronychia, Sagina, Thymus serpyllum. Na stinných místech pod stromy, před severními stěnami zpravidla trávník také špatně roste. Tady můžeme vysadit kapradiny (viz. březen), nebo nyní stínomilné trvalky - čechrava (Astilbe), badan - (Bergenie), zvonek - (Campanula), bohyška - (Hosta), yatabe - (Kirengeshoma), ploštičník - (Cimicifuga), žluťucha - (Thalictrum), náprstník - (Digitalis).

Jako náhradu trávníku ve stínu je možné použít - Ajuga, Epimedium, Glechoma, Hedera, Lamiastrum, Omphalodes, Polygonum, Pachysandra, Vinca a další.



Rada pro: 14. DUBEN