Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Kompostéry
Ke koupi je několik druhů, víte v čem se liší?

1. Uzavřený kompostér
Je vybaven víkem, roštem ve dně a děrovanými postranními stěnami. Chrání kompost proti myším, krysám a ptákům a zabezpečuje dobré provětrávání a odtok prosáklé vody. V něm můžeme zužitkovat všechny zahradní a kuchyňské odpady a až 50 % papíru a vlnité lepenky. Asi po 6-8 týdnech po naplnění je k dispozici čerstvý, hrubý nebo mulčovací kompost. Jeho obsah (270 l) postačí pro zahrady o velikosti asi 400 m2.

2. Termokompostér
s rychlým procesem zrání - objem K 240 (v litrech) nebo K 390. Za teplot 50-70°C vzniká hotový drobivý kvalitní kompost již za 8-10 týdnů.

3. Dole otevřený kompostér
ten umožňuje prostup dešťovkám a bakteriím, pokud dolů položíme husté pletivo zabráníme vstupu hlodavců.

4. Otevřený kompostér 
je  beze dna a víka. V podstatě se postará pouze o pořádek na kompostu. Lze ho podložit pletivem a přikrýt fólií proti přílišnému vysychání.

Z obou posledních druhů kompostérů získáme kvalitní kompost po několika měsících a odebíráním zespodu.
Při kompostování nám dále pomůže ještě další vybavení zahrady jakými jsou zahradní drtiče - viz. článek časopisu Zahrádkář 2010/1 Jana Tůmy, Drtiče zahradního odpadu.
Bližší možnosti - Zpracování dřevních a bylinných odpadů autora Ivo Celjaka v Zahrádkáři 2007 /3. 



Rada pro: 6. DUBEN