Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Připravte se včas na boj se slimáky a plzáky v zahradě během vegetace. Lze použít jak chemické přípravky, tak i různé návnady, jako starší odleželé pivo. V obchodech jsou k dostání i pasti na slimáky se stříškou, které chrání návnadu před deštěm. Granule obsahující jed (aktuální povolené přípravky jsou v naší Metodice) jsou považovány za nejjednodušší možnost boje, ale obsahují v sobě látky, které navzdory všem nejnovějším poznatkům zůstávají jedovaté pro - střevlíky, žížaly a ježky. Přirození nepřátelé plžů jsou: ježek, střevlík zahradní, slepýš, ropucha, ještěrky, mloci.
Je dále uváděno, že slimáci a plzáci nesnášejí výrazné vůně - během vegetace nasypejte a mulčujte kolem osázených záhonků nařezanými listy a natí z rajčat, oregana, majoránky, libečku nebo hořčice. Je možné použít i vychladlý odvar z měsíčku, mateřídoušky, šalvěje, česneku a rajčatových listů, kterým polijeme půdu kolem zeleniny. Nejpoužívanější způsob boje ale stále zůstává sběr za vlhkého počasí a soumraku. Pro slimáky můžete položit na půdu mezi záhony prkna pod kterými budou hledat přes den úkryt a vy je tak můžete snadno sesbírat.
Článek s nejnovějšími poznatky autora Jana Kazdy o plžích viz. časopis Zahrádkář 2009 /10.
Rada pro: 3. DUBEN