Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Řez broskvoně
Jak na řez plodného stromu.

Broskvoně mají silný vrcholový růst, proto je nutné strom udržovat stále hlubokým řezem, aby nedošlo k vyholení spodní části koruny. Proto se doporučuje každoročně (po sklizni) sesadit - zmladit hlavní větve na nižší větvení. Navíc tím podpoříme neustálé přirůstání nového dřeva, protože jen ty jsou plodné.
Dobré je naučit se u broskvoní rozlišovat různé druhy výhonů. Nejkrásnější plody se tvoří na tzv. „pravých plodných výhonech“ - mají průměr tužky a délka se pohybuje kolem 50ti cm - ty zakracujeme asi na ½ délky (podpoříme tak i silný přírůstek napřesrok).“Nepravé plodné výhony“ jsou slabší a kratší, osazené výhradně květními pupeny. Ve vegetaci na nic chybí dostatečná listová plocha, což má za následek tvorbu horších plodů. Je dobré tyto výhony zkrátit na 1-2 pupeny, tím si připravíme pravé plodné výhony pro další rok. Výhony s růstovými pupeny (bez květních), zkracujeme pouze pokud potřebujeme prodloužení hlavních nebo vedlejších větví - jinak je odstraníme úplně. Na větvích najdete ještě tzv. kyticový obrost (velmi krátké výhony s květními pupeny) - ten se nestříhá.
Řez pravých a nepravých plodných výhonů (v případě že chceme docílit velice kvalitních plodů) a předčasného obrostu uvnitř koruny - můžeme dělat před, během nebo brzy po odkvětu (fáze růžového poupěte až květ). Stromy zanedbané a neplodné zmlazujeme v létě ihned po sklizni (9.8.) - v obou případech nezapomeneme ošetřit rány po řezu - zejména ty větší.


Rada pro: 31. BŘEZEN