Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Plody broskvoní se sametovou slupkou jsou známější než nektarinky se slupkou hladkou. Nektarinka vznikla jako mutace broskvoně, nejedná se tedy o křížence mezi švestkou a broskvoní, jak je často mylně uváděno. Broskvoně a nektarinky mají až na malé drobnosti, zhruba stejné nároky (platí to i o řezu), nektarinky jsou ale přeci jen choulostivější - potřebují zejména teplé slunečné a chráněné stanoviště.
Řez broskvoní se liší od řezu jiných ovocných druhů - je u nich po celý život potřebný hluboký řez. Broskvoně plodí na jednoletých výhonech, zatímco starší obrost postupně odumírá. Snahou je proto vypěstovat pevné korunní větve s bohatým plodonosným obrostem a volnou kotlovitou široce rozevřenou korunu bez středového hlavního výhonu.
Při výsadbě se lépe ujímají stromky se slabším kmínkem a bohatým kořenovým vlášením. Dbáme, aby místo roubování bylo při výsadbě zhruba na šířku dlaně nad úrovní terénu. Stromky řežeme po jarní výsadbě na počátku rašení - abychom předešli klejotoku. Z předčasného obrostu vybereme v místě kde chceme založit korunku 3-4 výhony. Jsou-li silné jako tužka, zakrátíme horní na 1-2 pupeny, spodní na 4 pupeny. Řežeme na vnější pupeny - pro otevření koruny. Terminální výhon odstraníme nad nejhořejším postranním výhonem - tím založíme dutou korunu. Ostatní obrost na kmínku odřežeme na větevní kroužek. V prvních letech zkracujeme hlavní a vedlejší větve řezem na počátku rašení.
U bujněji rostoucích a nepravidelných korunek je v prvním roce důležitý letní řez ve dvou termínech dočtete se o něm v letních radách.
Rada pro: 30. BŘEZEN