Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Cibulové květiny nejsou obecně příliš náročné na půdu. Většině vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí. Mezi náročné kvetoucí cibuloviny a to zejména na výživu, patří zahradní tulipány, hyacinty, narcisy a řebčík královský. Zvláště hyacinty potřebují zvýšené hnojení během vegetace pro zajištění vývoje poupěte zakládajícího se v cibuli s ročním předstihem. Živiny dodejte větší dávkou kompostu a po odkvětu rychle a trvale působícím průmyslovým mnohosložkovým plným hnojivem (Cererit, NPK - 30 g/m2), jinak se hyacinty ze záhonu po čase "vytratí". Pro půdní pokryv použijeme u cibulovin nejlépe rašelinu nebo hrubý kompost. Při déle trvajícím suchu je u všech potřebná dostatečná zálivka a výhodné je pak i namulčování drcenou kůrou, která navíc potlačí i plevele.
Při řezu květů do vázy nezapomeňte na rostlinách ponechat několik velkých listů, které se postarají o výživu cibulí pro další období. Nezapomínejte na odstraňování odkvetlých květů, aby nebyly cibule vysilovány zbytečnou tvorbou semen. Květy neodřezávejte, ale odlamujte - zamezíte tak přenosu virových chorob. Cibuloviny musí vyzrát a zavadnout (zatáhnout) v záhonu na svém místě - na to vždy pamatujte pokud je budete přesazovat.
Začínáme sekat trávníky a proto nezapomeňte, že tam kde jsou zasazené jarní cibuloviny, musíme první sečení odložit až po jejich zatažení - zežloutnutí listů.
Jako příloha časopisu Zahrádkář vyšla Knihovnička zahrádkáře 2 - Narcisy, v březnu roku 2008 autora Miloše Krupičky, předsedy SZO Narcis Kladno.
Rada pro: 29. BŘEZEN