Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Růže - řez
Růže musíme řezat především s ohledem na skupinu ke které patří.

Čajohybridy řežeme více (na 2-4 očka), abychom dostali krásné a dlouhé stonky. Floribundy grandiflory na 4-6 oček, floribundy 5-7, polyanthybridy na výšku 30 cm, polyantky asi 1/2 výšky tj. 40 cm. Stromkové růže řežeme v zásadě stejně jako keřové, hlavně se u nich snažíme o vyvážený tvar po řezu - seříznutí všech větví ve stejné výšce a na vnější očko - odřezáváme asi 1/2 výšky korunky. U pnoucích a převislých růží platí podobné zásady - u převislých staré dřevo prosvětlíme, dlouhé výhony zakrátíme a postranní sestřihneme na krátké čípky se dvěma očky. Řezem u pnoucích odstraníme až u země výhony starší 4 let. U 2-3 letých výhonů rostoucích z půdy, zakrátíme všechno postranní dřevo na 2-4 očka a příliš dlouhé můžeme i zakrátit. Loňské výhony zakrátíme hlouběji - tím dostaneme kvetoucí výhony na keři i dole a nakonec je přivážeme k opoře.
U keřových a planých růží vystřihneme jednotlivé nejstarší a nejsilnější větve u země. Jako konečnou úpravu tvaru zkracujeme keře každoročně asi o 1/3. U minirůží platí také celkové zakrácení asi o 1/3 výšky.
Nově vysazené keříky růží řežeme na jaře až u země, tedy na 1-3 očka.


Rada pro: 25. BŘEZEN