Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Řez růží
Pokud začínají rašit nastalo to správné období.

S řezem u růží začínáme v termínu kdy začínají rašit - březen/duben.
Řezem u nich ovlivníme velikost květů - při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů. Počet oček (rada na další den), který na výhonech ponecháme u jednotlivých druhů růží, závisí na jejich kondici. Jsme-li na pochybách, je vždy lépe řezat více, abychom předešli velkému množství slabších výhonů, nebo nevyrašila jen nejvyšší očka. U všech druhů růží je nutné občas snížit nebo odstranit staré dřevo, jinak hrozí vymrznutí. U pnoucích růží je potřebné větší zmlazení s opravou konstrukce zhruba po pěti letech.
Při řezu platí obecně: nejprve odstraníme všechno vymrzlé, suché a slabé dřevo - u keřových vnější slabé výhony ponecháme jako zastínění půdy. Při dostatku místa můžeme nechat více rozrůst dosud malé keře do krásných a bohatě rozkvetlých růžových keřů. Stačí odstranit všechno přestárlé dřevo, tenké výhony uvnitř keře a silné letorosty z loňského roku zakrátíme asi na polovinu. Přerostlé růžové keře zakrátíme až k hlubším mladým postranním výhonům, které odpovídajícím způsobem zakrátíme. Máme-li naopak méně místa pro každý keř, tím hlouběji musíme na jaře řezat. Při obvyklé vzdálenosti a středním vzrůstu zkracujeme loňské výhony na 3-6 oček, slabé spíše více než silnější. Stříháme mírně šikmo asi 0,5 cm nad vnějším očkem.


Rada pro: 24. BŘEZEN