Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
U meruněk tvarujeme korunku řezem zpravidla jen 2-3 roky po výsadbě. Řežeme před rašením, v pozdějších letech ve stadiu červeného poupěte, nebo raději za květu jako prevenci před mrtvicí. U meruněk se osvědčila přírodní koruna, proto po výsadbě provedeme hluboký řez 3-4 ramen a terminálního výhonu, který má konce ramen jen mírně převyšovat. Meruňkové dřevo je křehké, proto při zakládání korunky dbáme o větší úhel odklonu bočních větví a nesmějí také vyrůstat z jednoho místa na kmeni - dobrý je vzájemný odstup 15-20 cm. V rámci výchovného řezu je doporučován u mladých stromků meruněk letní - Šittův řez.
Vždy na jaře je důležitý řez kosterních větví a úplné odstranění konkurenčních výhonů. Plodný obrost delší než 50 cm zakracujeme o 1/2-1/3 délky tak aby na něm zůstaly květní pupeny, krátký plodonosný obrost v korunce nezakracujeme. Zhruba po 4 letech výchovný řez korunky ukončíme, ale stále bude ještě třeba odstraňovat konkurenční výhony. Dále bude třeba korunku prosvětlovat (v hustých korunkách obrost odumírá) a to nejlépe za vegetace (srpen - září, silnější větve), nebo na jaře - plodonosný obrost z tenčích větví. Později až se sníží intenzita růstu a přírůstky budou jen krátké (po letech s velkou úrodou) zmlazujeme větve do 2-4 letého dřeva, případně i hlouběji u neplodících stromů v červnovém termínu. Hluboké zmlazení u plodících stromů je možné v srpnu, protože řez do starého dřeva a zvláště v období vegetačního klidu, snáší meruňky velmi špatně.
Rada pro: 20. BŘEZEN