Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Hnojení ovocných dřevin
Dobrá zásoba živin je pro ovocné dřeviny základ.

V březnu ukončíme vápnění a hnojení zahradních plodin kompostem, fosforem a draslíkem v minerálních hnojivech. Tam, kde jsme nedali kompost, dále k ovocným hnojíme dusíkem v poloviční dávce potřebné pro vegetaci, stanovené na základě půdního rozboru hlavně u P a K, s přihlédnutím k intenzitě růstu a výši výnosu (N se nestanovuje, jeho množství je v půdě nestabilní). Velmi vhodné je současné přidání plných kombinovaných hnojiv s kompostem, proto v průběhu tohoto měsíce všem stromům prospěje dostatečné přihnojení. Plná kombinovaná hnojiva rozhazujte u starších stromů po obvodu koruny lehce směrem ven, kde se nachází nejvíce kořenového vlášení. Poté je lehce zapravte motyčkou do půdy, odkud se dešťem splaví do oblasti kořenů.
K zásobení ovocných dřevin na volné půdě je nutné základní hnojení v březnu, nejdříve na těžkých půdách. U stromů je navíc neúčinné rozhození hnojiva v blízkosti kmene. Pro správné a dostatečné zásobení ovocných stromů v trávníku je výhodné hloubkové hnojení, pro které je nejvhodnějším termínem jaro (březen, duben). Největší význam má především v zatravněných sadech a k tomuto účelu jsou používány roztoky minerálních hnojiv, lze použít i močůvku. Je ale nutné, aby byla půda vlhká - nikdy nedělejte hloubkové hnojení za sucha.
Rámcové dávky živin k ovocným dřevinám  s praktickými radami Miroslava Kaliny - viz. Kalendárium časopisu Zahrádkář 2009 /3.


Rada pro: 19. BŘEZEN