Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Užitková zahrada
Příprava na novou úrodu začíná už nyní

Od druhé poloviny března je čas na přeroubováním jádrovin, u peckovin by toto mělo být již hotové. Použijte způsoby roubování bez mízy, od poloviny dubna až do května za kůru během jarní mízy. Druhý způsob je zpravidla úspěšnější.

Ochranná síť proti škůdcům v zeleninové zahradě je použitelná opakovaně. Světlo, vodu i vzduch propouští plně k rostlinám a můžeme ji umístit ihned po výsevu nebo výsadbě naplocho, nebo jako podepřený tunel. Podle kultury jí snímáme 1-4 týdny před sklizní. Chrání bezpečně proti náletu a nakladení vajíček škůdců u zelí, ředkviček, ředkve, póru, cibule i mrkve. Znemožní přístup také běláskům, můře a květilce zelné, předivce polní, houbomilce česnekové a dalším. Zmírní i případné škody na zelenině způsobené krupobitím, průtrží mračen a prakticky vyloučí poškození způsobovaná divokou zvěří a ptactvem.

Ozimé - přezimované plodiny (polníček, špenát, jarní cibule) se nyní probouzejí k růstu. Mírně je přihnojte a k dopěstování využijte výhod překrytí fóliovým krytem.

Pažitku z volné půdy můžete v tomto období hrnkovat pro vlastní potřebu v kuchyni. Pro její lepší stimulaci k růstu, ponořte trsy po vyjmutí z půdy na několik málo hodin do teplejší vody do 30 °C.

Jakmile půda rozmrzne, pěkné trsy pampelišky ve vaší zahradě přikryjte větším květináčem, který zakryje listy. Přilepšíte si tak ve svém jídelníčku výborným salátem z vybělených a nehořkých listů.



Rada pro: 14. BŘEZEN