Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ježek a ostatní užiteční
Pečujte o ně a ony vám pomohou na zahradě

Pokud objevíme ve své zahradě v tomto období ježka, zpravidla se probudil dříve a je vyhladovělý. Můžeme mu předložit mističku teplé vody a krmivo pro ježky, které se dá již dnes zakoupit ve specializovaných obchodech pro zvířata. Je možné ho nakrmit i kousíčky libového masa, nebo přezrálým ovocem. Nikdy mu nepředkládejte mléko a už vůbec ne kousky chleba.

Výskyt drobných obratlovců v zahradě je zpravidla odrazem toho v jak čistém prostředí a bez chemie žijeme. Važme si proto i obyčejných žab, ještěrek, slepýšů a užovek, pokud s námi sdílejí společnou zahradu. Pomáhají nám i v boji s mnoha škůdci.

Žáby a ježci čistí zahradu od hlemýžďů, plžů a svinek, ropucha je navíc zákonem chráněná. Ježci vychytají mnoho půdního hmyzu, housenek, plžů, pavouků, brouků, myší a navíc jsou chránění.

Krtek se živí převážně škůdci žijícími v půdě, neměli bychom ho proto zabíjet, ale pouze vyhánět, také patří mezi chráněné živočichy.

Rejsek je zákonem chráněný hmyzožravec, živí se červy, pavouky a hmyzem. Lidé si ho bohužel často pletou s hlodavci - myšmi a zabíjejí ho.

Dalšími užitečnými v našich zahradách jsou ještěrka, lasička, netopýr, vlaštovka, kos, špaček (do doby zrání třešní a ostatního ovoce), datel i vrána a další.

Proto má svůj význam nechat v zahradě někde v koutě hromadu větví nebo kamenů, které poslouží těmto našim drobným sousedům jako úkryt a poskytne jim i nutné soukromí pro vyvedení mláďat.



Rada pro: 6. BŘEZEN