Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Rozmnožování hřížením
Pro některé rostliny je hřížení vhodnějším způsobem rozmnožování než řízkování.

Navíc se jedná o jednoduchý a laciný způsob vypěstování nových rostlin, jímž rostou výhony blízko u země a často také při dotyku s půdou samy zakořeňují.

Při cíleném hřížení vybereme silný nekvetoucí výhonek rostoucí nízko nad zemí. Je-li třeba (v části kterou budeme zasypávat zemí) odstraníme listy. Nožem stonek nařízneme v místě kde předtím vyrůstal list asi do poloviny síly výhonku. Vyhloubíme jamku a pokud je půda příliš těžká, přidáme trochu písku a kompostu. Větvičku vložíme naříznutou částí do jamky, přiháčkujeme dřívkem nebo drátkem a zasypeme dobrým kompostem. Místo zatížíme - plochý kámen, cihla ap. Konec výhonku který bude novou rostlinou, přivážeme k tyčce. O správnou vlhkost půdy musíme pečovat do zakořenění, podle druhu rostliny.

Tímto způsobem lze velmi snadno rozmnožit: muchovník (Amelanchier), azalky (Azalea), skalníky (Cotoneaster), zlatice (Forsythia), šeříky (Syringa) a kaliny (Viburnum opulus). Hůře koření lískovníčky (Corylopsis), ruj (Cotinus), lýkovec (Daphne), vilín (Hamamelis),  pěnišníky (Rhododendron) a magnolie.

Metoda je velice vhodná a doporučovaná pro rozmnožování většiny popínavých rostlin.



Rada pro: 5. BŘEZEN