Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

První jarní květy
V tomto měsíci začíná časné jaro.

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února, rozkvétají první jarní květy. Mnohé rostliny kvetoucí již v únoru pokračují ve svém kvetení i v březnu, zejména předcházelo-li chladnější počasí. K těm, kteří nám již skutečně přinášejí jaro, patří z dřevin: lýkovec jedovatý (Daphne mezerum), svída dřín (Cornus mas), líska (Corylus) a vrba jíva (hodná doporučení Salix caprea ´Mas´) je svými kočičkami první pastvou včel.

Z trvalek kvetou již všechny druhy čemeřic (Helleborus), spolehlivě již v únoru vykvétá hlaváček amurský (Adonanthe syn. Adonis amurensis) a kvetou polštářové prvosenky (Primula). Na slunných a vyhřátých místech bohatě kvetou drobné cibulnaté a hlíznaté květiny: sněženky (Galanthus), bledule (Leucojum),  talovíny (Eranthis hyemalis), krokusy (Crocus), ladoňky (Scilla), ladonička (Chionodoxa), modřenky (Puschkinia), ocúnovec (Bulbocodium), cibulnaté kosatce (Iris bakeriana, I. histrioides, I. danfordiae).

Všechny tyto první květy potřebují nezamrzlou půdu a pokud se vrátí mrazy, cítí se dobře ve sněhu nebo mezi spadaným listím. Pokud jim toto nemůžeme poskytnout, je vhodné zasypat půdu kolem nich kvalitním čerstvým nebo hrubým kompostem. Poskytneme jim tak lepší ochranu před vymrznutím a zároveň i hnojení pro lepší růst v pozdějším období.

V časopise Zahrádkář najdete cyklus autorských článků viz. 2010 /1 a dále, o cibulovinách a hlíznatých květinách paní Evy Petrové.



Rada pro: 2. BŘEZEN