Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Zahrádka bez plevele
Boj s plevelem v zahrádce nikdy nekončí, ani v zimě.

V únoru až březnu je možné vyhubit klíčící semena a mělce kořenící drobné plevele přibližně do stadia vyvinutého čtvrtého listu, aplikací dusíkatého vápna ´Perlka´. Dají se tímto způsobem zničit i velmi obtížné plevele včetně ptačince, který v teplejších oblastech může přirůstat i po celou zimu. Na vlhkou půdu nebo na právě rozmrzlé plevelné rostliny, rovnoměrně rozhodíme dávku 30-40 g / m2. Výrazný účinek je po mrazivé noci nebo brzo zrána.

Účinek dusíkatého vápna je založený na přechodné tvorbě kyanamidu - tato fáze je závislá jednak na množství dusíkatého vápna, druhu půdy, na vlhkosti a teplotě. Aplikace se urychlí na teplých a živných půdách, na suchých a chladných se účinnost zpomaluje. Jako vodítko platí následující ochranné lhůty: při 20 g/m2 4-6 dní, 30 g/m2 6-10 dní, 40 g/m2 10-14 dní. Na aktivních půdách (dostatečně zásobených humusem) dodáme tak navíc dávkou dusíkatého vápna zužitkovatelný dusík pro rostliny, se kterým je třeba počítat v celkové hnojivé dávce.

Ptačinec obecný (Stellaria media) patří mezi nejrozšířenější plevele. Na jedné průměrné rostlině uzraje až sto padesát tisíc semen, což dokazuje jeho velkou rozmnožovací schopnost. Kdysi se používal také jako léčivka - sbíraly se rostliny od března do října, na čaj tišící kašel, podporující odvodňování a má i  protizánětlivé účinky.



Rada pro: 21. ÚNOR