Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Hnojení průmyslovými hnojivy
Hnojit průmyslovými hnojivy bychom měli na základě půdního rozboru, ještě před osetím a osázením záhonů.

Je obecně známé, že většina soukromých zahrádek je přehnojena draselnými hnojivy a zejména fosfáty. V těchto případech je přihnojování plnými hnojivy zbytečné, až škodlivé. Pak je nejvhodnějším řešením přihnojení jen organickými dusíkatými hnojivy. Více odborných informací: Hnojení zeleniny a okrasných rostlin Miroslava Kaliny - viz. článek časopisu Zahrádkář 2009 / 4.

Připojujeme základní zásady hnojení průmyslovými hnojivy.

Za příznivého počasí zapravujeme do půdy fosforečná, draselná a vápenatá hnojiva a také hnojíme zahradní plodiny kompostem. Hnojení fosforem a kompostem nelze však provádět současně s vápněním. Dbáme na správné dávkování hnojiv, abychom jimi zbytečně nepřehnojovali.

Fosfor je v půdě téměř nepohyblivý, musí se proto zapravit tam, kde se vyvíjejí kořeny - zpravidla při obdělávání půdy.

V případě fosforečných a draselných hnojiv použijeme dávky superfosfátu, draselné soli nebo síranu draselného uvedené na drobném balení těchto hnojiv, nebo podle odborné literatury v souladu s potřebou hnojení na základě půdního rozboru.
Draslík je v půdě pohyblivější než fosfor, avšak ne tak silně jako dusík. Proto se draselná hnojiva také zapravují do půdy při jejím obdělávání.



Rada pro: 16. ÚNOR