Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Nejdůležitější v problematice hnojení je si uvědomit, že rostliny hnojíme prostřednictvím půdy, odkud čerpají minerální látky. Nejčastější chybou je aplikace dávek hnojiv odhadem bez znalosti o jejich množství v půdě. Nejčastějším nedostatkem je nesprávné načasování používání dusíku i kompostu. Dusík je látka nezbytná pro růst rostlin, proto ho přednostně aplikujeme na jaře, v létě pak jen v menších dávkách. Na podzim není jeho používání vhodné - není v půdě pevně vázán a na rostliny působí škodlivě - snižuje odolnost proti mrazu. Výjimkou je pouze hnojení kompostem ze kterého se dusík uvolňuje pomalu a dlouhodobě. Před výsadbou sadby, setím zeleniny nikdy nepoužívejte dusíkatá hnojiva ani kompost, porosty zelenin těmito hnojivy nikdy nepřihnojujte. V okrasné zahradě je použití kompostu na začátku vegetace možné, u trávníku je doporučované i hnojení dusíkatými hnojivy po každém sečení a to od června, dokonce i na podzim.
Uvádíme orientační dávky kompostu pro uvedené plodiny.
Dávky jsou v litrech na 1 metr čtverečný, protože toto množství je snadněji odměřitelné.
- jahody: 1-2 (litry / m2)
- trávníky, růže, ovocné stromy a drobné ovoce: 2
- okrasné stromy a keře: 2-3
- trvalky a letničky: 4
- zelenina podle náročnosti: 4 nebo 6-8
Kompost jen mělce zapravíme do půdy a na trávník jej prosátý pouze rozhodíme. Pokud použijeme kompost v těchto doporučených dávkách, je použití vícesložkových hnojiv na jaře zbytečné.
V časopise Zahrádkář vycházel v roce 2009 cyklus článků Miroslava Kaliny věnovaný praktickým otázkám a radám jak správně hnojit.
Rada pro: 15. ÚNOR