Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Vinná réva - řez

Révu pěstujeme zpravidla jen v teplejších oblastech. Pokud se nám ale daří v okrajových oblastech a je ještě riziko větších poklesů teplot, počkáme s řezem raději na březen. V místech klimaticky příhodnějších je ale mnohdy na základě vývoje počasí nutné keře silně zakrátit již v únoru, abychom předešli zbytečných ztrátám „ronící“ mízy. Řez by však měl být hotov do poloviny března. Nezapomeňte také že příliš pozdní odstranění zimní ochrany révy, může podpořit její předčasné rašení!

Pokud trvá nebezpečí příchodu silnějších mrazů, révu zatím neřežte, mráz by snadno poškodil očka. Neořezaný keř snáší zimní mrazy lépe. V tomto období je dobré již u révy sledovat stav zimních oček, zda-li nedošlo k jejich většímu poškození mrazem. Očka lze ostrým nožem podélně rozříznout, pokud jsou zelená, svědčí to o jejich dobrém stavu. Další možností jak sledovat stav poškození réví nařezáním jednoočkových řízků, které umístíte do nádobky s vodou, kde posoudíte jejich vyrašení. Tyto kontroly životnosti oček můžete zkoušet i v další době, pokud budou stále  trvat silnější mrazy.

Před samotným řezem se přesvědčíme o případném poškození mrazem, zvláště pokud si nejsme jisti. Pokud došlo k těžkému poškození řežeme co nejpozději, zpravidla až po vypučení. V oblastech s výskytem silných mrazů necháváme u základu kmene zásobní, tzv. mrazový čípek.

Je třeba kontrolovat i keře vinné révy nedošlo-li k poškození okusem zvěří, případně proveďte opatření zamezující tomuto poškození, např. pohozením větví jádrovin, které jsou pro zvěř chutnější.



Rada pro: 13. ÚNOR