Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Řez okrasných dřevin - rouby a dřevité řízky

Do konce února je dobré dokončit prosvětlovací nebo zmlazovací řez okrasných stromů, keřů, popínavých dřevin a těch, které jsme vysadili na podzim a neseřezali je. Stříháme nejprve odolné druhy, u choulostivějších, které přes zimu namrzají s řezem ještě počkáme. Neřežeme ani velké větve dřevin, které při poranění hodně roní mízu - břízy, javory a ořešáky prořezáváme raději během vegetace ke konci léta.

Platí zde podobná pravidla jako při řezu ovocných dřevin, další upřesnění následují v radách pro jednotlivé dny. Obecně - nejprve odstraňujeme divoké výhony vyrůstající z podnože a poškozené - případně jevící známky napadení houbovými chorobami. Dále konkurenční výhony ke zvoleným kosterním výhonům, nakonec ostatní slabé, zahušťující korunu (keř) a příliš kolmo rostoucí výhony. V závěru rovnoměrně zakrátíme asi na polovinu prodlužující výhony na pupen otevírající korunu (keř).

Je ještě možné v tomto období nařezat rouby jabloní a jiných dřevin, které budeme chtít na jaře roubovat. Pečlivě si je označíme a uložíme v chladu aby nevyrašily. Ještě je možné nařezat ze zdravých rostlin a nenamrzlých výhonů dřevité řízky, které uložíme na chladném chráněném místě. Po rozmrznutí půdy je ihned vysazujeme zasazením do tří čtvrtin výšky. Při dobré péči získáme do podzimu mladé sazenice.



Rada pro: 8. ÚNOR