Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Stálezelené keře a trvalky, dvouletky a vřesoviště

Stálezelené keře a trvalky chraňte v předjaří za silných mrazů před intenzivními slunečními paprsky. Při promrzlé půdě nemohou dostatečně přijímat vodu a během slunných dní pak dochází k příliš velkému výparu z listů rostlin, které mohou i zcela uschnout. Vhodným materiálem můžete vytvořit přistínění, stačí lehké zakrytí bílou netkanou textilií, chvojím, jutou nebo rákosovou rohoží. Pěnišníky i další stálezelené dřeviny je nutné po suchých zimách vydatně zavlažit tak, aby po zálivce byl kořenový bal i jeho okolí dobře provlhčené. Zalévejte vícekrát v delších časových úsecích, aby půda dokázala všechnu vodu přijímat. K zálivce můžete později připojit i přihnojení.

Ochranu zejména v tomto období potřebují také na podzim vysazené dvouletky, pokud jsme je po prvních větších mrazech nepřikryli chvojím - macešky, sedmikrásky, karafiáty (Dianthus barbatus) u kterých překontrolujte i zda-li je mráz "nepovytáhl".

Můžete začít řezem upravovat vřesovce (Erica), které po odkvětu před vyrašením zastřihněte asi o 1/3 výšky, dosypejte rašelinu do vřesoviště a zajistěte si dostatek dešťové vody pro jeho zálivku.



Rada pro: 7. ÚNOR