Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Drobné ovoce

Angrešt a rybíz můžeme stále ještě prosvětlovat, ale řez do starého dřeva je nutné ukončit do poloviny února, neboť po tomto termínu již začíná proudit míza.

U angreštů je důležité po odstranění starých větví vyrůstajících z báze a z půdy, zakrácení všech postranních výhonů na 2-3 cm (- všechny větve, které se nemají dál vyvíjet jako kosterní). Tento zásah je velice důležitý hlavně u korunek stromkového angreštu. Pokud se navíc vyskytlo na vašich keřících hnědé padlí, odstřihněte vegetační vrcholy všech větví! Dalším opatřením jsou proti houbové postřiky, které musíte několikrát opakovat, (aktuální povolené chemické přípravky najdete v Metodice na našich stránkách).

U rybízu platí pravidlo, že nesmí příliš zestárnout větve vyrůstající z báze, neboť tím ustává obnova novými mladými výhony ze spících oček. Pro dobrý výnos je podmínkou dobré rozvětvení, kterého dosáhneme seříznutím loňských hlavních výhonů o třetinu, u kmínkových rybízů o polovinu a více. Keře černého rybízu toto sestřižení nepotřebují, u stromkových je to však nutností, aby nebyly korunky příliš těžké.

Větší dávku dobrého kompostu nezapomeňte v předjaří dát k drobnému ovoci - rybízu, angreštu, ale i maliníku a ostružiníku.

Odplozené ostružiní, na kterých jsme našli během sklizně červenočerné plody signalizující napadení roztočem ostružinovým, v tuto dobu odřízneme a odstraníme ze zahrady - spálíme. Tak zabráníme opětovnému silnému napadení a je možné si dokonce odpustit jinak nutná ochranná opatření napadených rostlin.



Rada pro: 5. ÚNOR