Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Pařeniště

Začátkem února připravte studené pařeniště tak že silnou izolační vrstvu listí založeného v prosinci vyberete a napěchujete k bočním stranám. Použít se dá také zem, hnůj nebo mulčovací kůra v dostatečné vrstvě tak, aby nemohlo teplo ze stran pařeniště unikat. Uvnitř pařeniště na základ z upěchované vrstvy podzimního listí přidáme asi 20 cm promrzlé kvalitní pěstební zeminy a pařeniště necháme prohřívat po dobu asi tří týdnů. Po tuto dobu je nutné pařeniště zakrýt okny, polystyrénovými deskami, jutovými pytli nebo slaměnými rohožemi. Za slunečných dnů izolační materiál v odpoledních hodinách odklízíme, necháváme jen okna abychom podpořili přirozené prohřívání sluncem. Pokud je půda suchá, zaléváme mírně teplou vodou.

V obchodě jsou již dnes ke koupi i hotová pařeniště s topnými kabely, která ušetří mnoho námahy. Kdo si k nim opatří ještě automatické větrání, může ho využívat i na vzdálených zahrádkách.
Na podzim je možné po sejmutí oken využít pařeniště (nebo jen jeho části) pro skladování zeleniny založením, takže nám může přinášet užitek po celý rok.



Rada pro: 3. ÚNOR