Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Řez popínavých dřevin, barborky

Při několikadenním mírném počasí bez mrazů je možné řezem tvarovat a usměrňovat v růstu zkrácením postranních a vrcholových výhonků všechny popínavé rostliny jako je loubinec (Parthenocissus), zimokeř (Celastrus), akebie (Akebia), zimolez (Lonicera) i břečťan (Hedera). Rdesno - opletka (Falopia) snáší hluboký řez až k zemi, u trubače (Campsis) hluboce seřízneme všechny odkvetlé postranní výhony a pokud je třeba i vrcholové.

Je čas pro druhou fázi řezu vistárie (Wisteria). Můžeme řezat během zimy v podstatě kdykoliv (neteče míza, ořezáním nesnížíme mrazuvzdornost ap.) - nejčastěji uprostřed zimy, vyberte ale bezmrazé dny. Zima je důležité období pro tvarování kostry keře. Dlouhé kosterní výhony zkracujeme o 1/3 - 1/2 délky, ostatní na 2 - 3 očka. Druhým termínem řezu je léto - uvádí se asi 2 měsíce po odkvětu, kdy zakrátíme všechny přebytečné a bujně rostoucí výhony na několik oček - abychom podpořili růst bočních výhonů (založení pěkné kostry ovětvení) a hlavně zakládání květních pupenů.

Do vázy můžete nařezat -  nejlépe v bezmrazých dnech, obalené větvičky s květními pupeny např. zlatice (Forsythia), lýkovec (Daphne), třešeň, mandloň, švestku, dřín, trnku nebo jen lísku, vrbu (kočičky), modřín. Pamatujte, že čím blíže je k jaru, tím ochotněji a rychleji větvičky dřevin nakvétají.



Rada pro: 30. LEDEN