Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Přeroubování řeší zpravidla nevhodnou odrůdu ovocného stromu, která nesplňuje vaše požadavky na ovocný strom. Přeroubování pomáhá i v případech pokud se odrůda ukáže jako málo odolná vůči mrazům nebo škůdcům a také je-li náchylná k nemocem. Tímto způsobem se dá ale vyřešit i problém vhodných opylovačů pro ovocné stromy na zahradě, kdy na novou odrůdou stačí přiroubovat jen několik větví vhodného opylovače.
U přestárlých stromů bez nových přírůstků se již přeroubování nevyplatí. Neobyčejně bujně rostoucí mladý strom dobré odrůdy můžeme k plodnosti přimět: omezením dávek dusíku, přerytím kořenů po obvodu koruny, vynecháním řezu nebo vytvořením umělých plodných oblouků na výhonech koncem července. Plodnost se dostaví zpravidla po dvou letech, zatímco po přeroubování nejdříve po třech. Někdy je vysázení nového stromku časově výhodnější.
K důležitým přípravným pracím patří obstarání roubů do konce února. První přeroubováváme peckoviny - koncem února až začátkem března, u jádrovin nastává vhodné období zhruba o měsíc později. Nejlépe srůstá roub při roubování na kozí nožku, vyžaduje však zvláštní péči. Začátečníkům je doporučováno roubování za kůru podle Wencka v dubnu až květnu.
Rada pro: 28. LEDEN