Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Pokojové květiny

V důsledku poměrně velkého nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, se snažíme přizpůsobit hlavně zálivku.

Zalévejte jen velmi málo, výjimkou jsou květiny s nároky na teplotu prostředí nad 20 °C - vánoční hvězda, begonie, toulitka (Anthurium), difenbachie, filodendron, dracena a fikus. Mnoho květin prochází v tomto období fází vegetačního klidu, kdy je dobré snížit teplotu podle jejich nároků a zálivku přizpůsobit. Teplotní podmínky10-15 °C odpovídající nevytápěným ložnicím jsou vhodné pro brambořík, Ficus Benjamina, ibišek, klívie, fylokaktus, Kristovu korunu, juku, Madagaskarskou palmu, cisus. Teploty ještě nižší 5-10 °C vyhovují kulovitým kaktusům, azalkám, hortenziím, kaméliím, buganvilii, mučence, pokojové aralce, araukárii a datlové palmě. Pro ně platí, že čím je stanoviště teplejší, tím musí být i světlejší.

V žádném případě není toto období vhodné pro přihnojování. Květiny bychom probudili k růstu, který by je pouze deformoval vytáhlým dlouživým růstem křehkých stonků s malými listy. U některých květin lze tuto chybu napravit pozdějším přeřízkováním, u sukulentních a kaktusů jsou však tyto deformace nevratné a květiny se tím vlastně znehodnotí. Výjimkou jsou v zimě kvetoucí druhy, kterým dávku hnojiva snížíme úměrně s množstvím denního světla.



Rada pro: 19. LEDEN