Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Uskladněnou zeleninu a ovoce je třeba průběžně kontrolovat. Naši pozornost si zaslouží jablka, u kterých pravidelně přebírejte a odstraňujte kazící se plody, od nichž se mohou snadno nakazit další. Ideální je uložení v jedné vrstvě, přehled o stavu plodů ztrácíme již při třech vrstvách. Plody z chladného prostoru nepřenášíme hned do teplého prostředí - rychle ztrácejí svoji kvalitu a trvanlivost. Skladovací prostory je nejlépe větrat ve vlhkých deštivých zatažených dnech, pro zlepšení vlhkosti.
Zelenina ve volné půdě má být k dispozici po celou zimu - kapusta růžičková. U kadeřávku - kapusty kadeřavé, můžeme po celou zimu řezat listy a pokud po jejich sklizení necháme na záhoně košťály, ty ještě jednou na jaře obrostou a můžeme z nich ještě sklidit "růžičkovou kapustu". V půdě na záhoně vydrží nejlépe zimní pór a černý kořen, kdy je ale praktické pokrýt půdu vyšší vrstvou listí tak, aby půda nepromrzla a při oblevách je pak možné sklízet. Menší zásobu na mrazivé období si snadno založíme ve sklepě. Polníček a špenát poskytují při mírné zimě bohatou sklizeň lístků. Při holomrazech kryjeme záhon chvojím nebo perforovanou fólií a fóliovým tunelem (to však nelze v oblastech se sněhovou pokrývkou).
Rada pro: 17. LEDEN