Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Ještě před nákupem semínek zelenin a květin, prohlédněte osiva z minulých let, která máte doma - pro přehlednost je nejsnazší označit sáčky s osivy již při jejich nákupu výrazně rokem pořízení. U starších si zkouškou klíčivosti stanovíte jejich kvalitu a možnost dalšího použití. Pokud semínka nevyklíčí do dvou až tří týdnů a vyklíčí-li jich méně než polovina, raději si opatřete osivo nové.
Klíčivost semen zeleniny=doba po kterou je semínko schopné podržet si dobrou klíčivost:
-
1-2 roky - pór, pažitka, černý kořen, pastinák, saturejka
-
2-3 roky - cibule, celer, hrách (až 5 let), fenykl, kukuřice cukrová, lilek, petržel, novozélandský špenát
-
3-4 roky - fazole, štěrbák, řeřicha zahradní, hlávkový salát, špenát, polníček, mrkev, celer, mangold, bob zahradní, rajčata (až 6 let)
-
4-5 roků - všechny košťáloviny, tuřín, červená řepa, ředkev a ředkvička, čekanka
-
5-6 roků - okurka, meloun, tykve a dýně
Zbytky osiv i nová semínka si udržují dobrou klíčivost za správných podmínek - v suchu, chladu a tmě. Osivo musí být před uložením suché a v průběhu skladování jej také chráníme před zvlhnutím. Bezproblémová jsou originální balení od výrobců, otevřené sáčky se zbytky osiv se dobře uchovávají v uzavřených zavařovacích sklenicích. Důležitá je i teplota, kdy se optimum může u jednotlivých druhů lišit ale většinou se pohybuje kolem 5°C, což je teplota v ledničce, sklepě nebo garáži.
Rada pro: 16. LEDEN