Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Časně kvetoucí okrasné dřeviny a ty u kterých se zakládají květy v pupenech již v předešlém roce - zlatici (Forsythia), štědřenec (Laburnum), šeřík (Syringa), lýkovec (Daphne), okrasné slivoně a třešně neprořezáváme ani neprostřiháváme. Hluboce řežeme keře kvetoucí v pozdějších termínech kvetoucí na jednoletých dřevnatých výhonech - komule (Buddleia), ořechoplodec (Caryopteris). Zmlazujeme a prosvětlujeme keře kvetoucí na krátkých výhonech vyrůstající ze starého dřeva: okrasné jabloně (Malus), kaliny (Viburnum), trojpuk (Deutzia), tavolník (Spirea), pustoryl (Philadelphus), hloh (Crataegus), dřín (Cornus), dřišťál (Berberis), skalník (Cotoneaster), čimišník (Caragana) aj. U nich zkracujeme na jaře jen silné dlouhé výhony pro podpoření tvorby postranních výhonů a tím i nasazení květních pupenů pro příští rok. Dobré je odstraňování starého dřeva s prosvětlením.
U škumpy (Rhus) a zimolezu (Lonicera) odřežeme přestárlé výhony těsně u země. Většinu ostatních druhů prořezáváme nejdříve ve druhé polovině února. Platí zde stejná pravidla jako při řezu ovocných dřevin - nejprve odstranit poškozené, slabé, křížící se a zahušťující korunu. U jednotlivých druhů je třeba vzít v úvahu zvláštnosti, hlavně dřevo na kterém se tvoří květy. Pravidelný řez je důležitý pro zachování tvaru dřevin, prosvětlení korun stromů a pro bohatou násadu květů.
V tomto období můžeme dobře sestřihávat neopadavé živé ploty, sestřihávat a hluboce zmlazovat živé ploty z opadavých dřevin - ptačí zob (Ligustrum), habr (Carpinus), javor babyka (Acer campestre) a dřín (Cornus).
Rada pro: 12. LEDEN