Soutěž Mladý zahrádkář
Nejrozsáhlejší a historicky nejstarší vědomostní soutěž, která byla poprvé vyhlášena v roce 1977. Nejprve se uskutečnila na místní úrovni a v roce 1981 se pak poprvé sjela soutěžní družstva z 12 okresů na celostátní soutěži.
K soutěži v pátek odpoledne do Prahy přijelo 37 mladších žáků, 38 straších žáků a 9 středoškoláků. Většina soutěžících byla ubytována v Odborné škole Jarov a jen menší část ve střední škole Na Třebešíně.
Oficiální zahájení soutěže proběhlo v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí. Kromě předsedy ČZS Stanislava Kozlíka a předsedkyně komise pro práci s mládeží ČZS Vlasty Ambrožové uvítali soutěžící vzácní hosté. Za hlavní město Praha se zahájení zúčastnila zastupitelka RNDr. Jana Plamínková, zastupitel a radní Mgr. Vít Šimral, Ph.D. a nescházela ani Ing. Zuzana Švábenská ze Střední odborné školy Jarov.
Všichni popřáli soutěžícím dobré umístění a připomněli, že již to, že se probojovali do finále je velmi významné. Následovala volná prohlídka historické Prahy s možností využít doprovodu průvodců, kteří měli v repertoáru návštěvu nejvýznamnějších míst.
V sobotu ráno hned po snídani a oficiálním zahájení se soutěžící pustili do testů a poznávačky. Test tvořilo tradičně 40 otázek s volbou správné odpovědi a v poznávačce bylo připraveno 40 živých rostlin, nebo jejich semen. Na testy a seznam rostlin v poznávačce se můžete podívat dále. Rodiče a další dospělí doprovázející žáky měli během testů možnost s doprovodem studentky SŠ navštívit botanickou zahradu Střední odborné školy Jarov v historickém parku v ulici Pod Táborem.
Po obědě se soutěžící vydali v několika skupinách za dalším programem. Největší část navštívila Botanickou zahradu hl. města Prahy v Troji, menší Botanickou zahradu PřF UK Na Slupi, pro zbylé bylo poslední doporučené místo k návštěvě Národní zemědělské muzeum. Komise pro práci s mládeží se odpoledne věnovali především hodnocení testů a poznávaček a přípravě diplomů.
Po večeři pak následovalo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen a diplomů. Předávání se zúčastnila i radní a členka Rady hl. města Prahy pro oblast sociální, politiky a zdravotnictví JUDr. Hana Marvanová, která je zároveň předsedkyní Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Praze Lysolajích.
V tomto roce bylo hodnoceno jen prvních deset v každé skupině, ti obdrželi hodnotné ceny, všichni pak obdrželi i masožravou rostlinu a upomínkové předměty od Magistrátu hl.m.Prahy a od ČZS.
Většina soutěžících se domů rozjela až v neděli, protože využila nedělní dopoledne pro svůj individuální program.
- Magistrát hl. města Prahy
- Ministerstvo zemědělství ČR
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
- SEMO, Smržice
- Plastimex Prostějov
- Zahradnictví Novosadovi Hrdibořice
- Vitar s.r.o.
- NohelGarden
- AROS - travní směsi
- Derma Guard
Výsledné umístění soutěžících
Skupina A - mladší žáci
Umístění | Jméno | okres | BODY | Celkem | |
test | poznáv. | body | |||
1. | Adam Zedek | Benešov | 39 | 28 | 67 |
2. | Aleš Konečný | Boskovice | 34 | 26 | 60 |
3. | Nela Mlčúchová | Karviná | 32 | 26 | 58 |
4. | Šárka Miarková | Praha-východ | 32 | 21 | 53 |
5. | Filip Ekl | Kladno | 32 | 19 | 51 |
6. | Patricie Kmentová | Prostějov | 34 | 16 | 50 |
7. | Anna Trhlíková | Kroměříž | 28 | 21 | 49 |
8. | Karolína Halbrštátová | Ústí n/Orlicí | 29 | 19 | 48 |
9. | Vít Lounek | Rychnov n/Kn. | 30 | 18 | 48 |
10. | Viktorie Lorencová | Tachov | 25 | 22 | 47 |
11. | Elena Melichar | Cheb | 30 | 17 | 47 |
12. | Mariana Jarešová | Kolín | 30 | 17 | 47 |
13. | Magdalena Křížová | Pelhřimov | 30 | 15 | 45 |
14. | Andrea Hrušová | Praha-město | 26 | 18 | 44 |
15. | Ludmila Karpíšková | Plzeň-jih | 29 | 15 | 44 |
16. | Anežka Ševčíková | Náchod | 25 | 18 | 43 |
17. | Veronika Lazecká | Opava | 24 | 18 | 42 |
18. | Jan Vospálek | Rakovník | 26 | 16 | 42 |
19. | Michal Ambrozek | Hodonín | 28 | 14 | 42 |
20. | Marie Stryjová | Frýdek-Místek | 29 | 13 | 42 |
21. | Hana Martinková | Nový Jičín | 28 | 13 | 41 |
22. | Eva Štumpová | Karlovy Vary | 29 | 11 | 40 |
23. | Marie Popilková | Pardubice | 20 | 19 | 39 |
24. | Ondra Schmíd | Svitavy | 29 | 9 | 38 |
25. | Amálie Jedličková | Břeclav | 22 | 15 | 37 |
26. | Adam Wagner | Šumperk | 27 | 9 | 36 |
27. | Eliška Steiningerová | Klatovy | 21 | 13 | 34 |
28. | Filip Michálek | Plzeň-město | 21 | 11 | 32 |
29. | Karolína Filipová | Třebíč | 22 | 10 | 32 |
30. | Natálie Koubová | Chrudim | 17 | 13 | 30 |
31. | Denisa Volná | Uherské Hradiště | 19 | 10 | 29 |
32. | Ondřej Zach | Žďár n/Sázavou | 21 | 8 | 29 |
33. | Tereza Boušová | Plzeň-jih | 17 | 11 | 28 |
34. | Daniela Švecová | Plzeň-sever | 18 | 8 | 26 |
35. | Adam Hruška | Sokolov | 19 | 7 | 26 |
36. | Aleš Andrýsek | Přerov | 20 | 6 | 26 |
37. | Anna Mülerová | Břeclav | 14 | 7 | 21 |
Skupina B - starší žáci
Umístění | Jméno | okres | BODY | Cekem | |
test | poznáv. | body | |||
1. | Jana Hopjanová | Opava | 35 | 33 | 68 |
2. | Jitka Štumpová | Karlovy Vary | 35 | 30 | 65 |
3. | Libor Jára | Plzeň-jih | 36 | 28 | 64 |
4. | Ondřej Ambróš | Kroměříž | 35 | 27 | 62 |
5. | Sabina Mlčúchová | Karviná | 35 | 27 | 62 |
6. | Jana Matyášová | Třebíč | 32 | 29 | 61 |
7. | Markéta Ambrozková | Hodonín | 34 | 27 | 61 |
8. | Adéla Majerová | Klatovy | 36 | 24 | 60 |
9. | Eliška Karpíšková | Plzeň-jih | 37 | 23 | 60 |
10. | Anna Sýkorová | Boskovice | 32 | 26 | 58 |
11. | Eliška Francová | Rychnov n/Kn | 33 | 24 | 57 |
12. | Marie Hrušková | Sokolov | 33 | 22 | 55 |
13. | Tomáš Kolář | Pelhřimov | 34 | 21 | 55 |
14. | Eliška Kucharčíková | Benešov | 35 | 19 | 54 |
15. | Michaela Soběhartová | Klatovy | 33 | 20 | 53 |
16. | Kateřina Hasová | Prostějov | 35 | 18 | 53 |
17. | Martin Redlich | Plzeň-jih | 27 | 25 | 52 |
18. | Jana Bartošová | Šumperk | 31 | 21 | 52 |
19. | Adéla Sabo | Kolín | 31 | 21 | 52 |
20. | Anna Skybová | Uherský Hradiště | 32 | 19 | 51 |
21. | Jakub Dvořák | Rakovník | 35 | 16 | 51 |
22. | Zora Lisníková | Frýdek-Místek | 30 | 20 | 50 |
23. | Bohumiála Matyášová | Ústí n/Orlicí | 30 | 20 | 50 |
24. | Barbora Reslová | Náchod | 33 | 17 | 50 |
25. | Veronika Klingerová | Nový Jičín | 28 | 20 | 48 |
26. | Dorothea Malinská | Pardubice | 30 | 16 | 46 |
27. | Kateřina Košátková | Tachov | 30 | 16 | 46 |
28. | Tereza Koubová | Chrudim | 29 | 16 | 45 |
29. | Marie Šmídová | Praha-město | 28 | 16 | 44 |
30. | Eliška Procházková | Cheb | 26 | 16 | 42 |
31. | Barbora Adámková | Praha-východ | 28 | 14 | 42 |
32. | Jakub Černý | Kladno | 29 | 13 | 42 |
33. | David Fogelton | Přerov | 23 | 16 | 39 |
34. | Jana Šašková | Plzeň-sever | 26 | 12 | 38 |
35. | Lenka Kopečná | Svitavy | 20 | 15 | 35 |
36. | Anna Stránská | České Budějovice | 23 | 12 | 35 |
37. | Lucie Kořenková | Ostrava | 24 | 9 | 33 |
38. | Hana Křížová | Žďár n/Sázavou | 18 | 8 | 26 |
Skupina C - středoškoláci
Umístění | Jméno | okres | BODY | Cekem | |
test | poznáv. | body | |||
1. | Tomáš Pražák | Náchod | 22 | 34 | 56 |
2. | Adam Hofer | Frýdek-Místek | 21 | 32 | 53 |
3. | Magdalena Ambrozková | Hodonín | 22 | 31 | 53 |
4. | Veronika Voltrová | Tachov | 27 | 24 | 51 |
5. | Daniela Šímová | Rakovník | 30 | 14 | 44 |
6. | Richard Pochman | Rakovník | 32 | 12 | 44 |
7. | Helena Radochlíbová | Benešov | 16 | 25 | 41 |
8. | Eliška Boučková | Náchod | 16 | 17 | 33 |
9. | Anna Marie Fejtková | Rakovník | 25 | 8 | 33 |
Test - kategorie A
1. Která z rostlin nepatří mezi vytrvalé:
a) talovín
b) afrikán
c) kosatec
d) bršlice kozí noha
2. Polníček je název pro
a) druh celeru
b) zahradní nářadí
c) koření
d) listovou zeleninu
3. Hydroponie je:
a) bahenní travina
b) druh leknínu
c) způsob pěstování rostlin
d) pokojová rostlina
4. Mezi luční trávy patří:
a) psárka
b) chrastavec
c) řebříček
d) kopretina
5. Do půdy čerstvě vyhnojené chlévským hnojem vyséváme (vysazujeme)
a) mrkev, petržel
b) hrách, fazole
c) brambory, rajčata
d) salát, špenát
6. Stonek pšenice se nazývá:
a) kmen
b) lodyha
c) stéblo
d) stvol
7. Vytrvalou zeleninou je:
a) křen, rebarbora
b) česnek, ředkev
c) zelí, květák
d) okurka, cuketa
8. Plodem třešně je:
a) souplodí
b) bobule
c) peckovice
d) malvice
9. Součástí samičího květu jsou:
a) tyčinky
b) pestík
c) tyčinky i pestík
d) nic z výše uvedeného
10. Dužnatý plod je:
a) nažka
b) lusk
c) peckovice
d) obilka
11. Mezi těžké půdy patří půda:
a) písčitá
b) hlinitojílovitá
c) hlinitopísčitá
d) hlinitá
12. Mezi chráněné druhy rostlin patří:
a) mák vlčí
b) chrpa modrá
c) bledule jarní
d) borovice lesní
13. Nejdelší vegetační dobu od výsevu po sklizeň má:
a) ředkvička
b) salát
c) raná kedluben
d) růžičková kapusta
14. U brokolice sklízíme:
a) nať
b) květenství
c) plod
d) kořen
15. Mezi dřeviny nepatří:
a) fíkovník
b) banánovník
c) maliník
d) jabloň
16. Řapík je:
a) stopka listu
b) plochá lupenitá část listu
c) žilnatina listu
d) název pro stonek
17. Fíkus benjamina je:
a) trvalka
b) letnička
c) pokojová rostlina
d) méně známá ovocná dřevina
18. Mezi skalničky patří:
a) netřesk zední
b) jahodník obecný
c) astra čínská
d) pámelník bílý
19. Název kapie používáme:
a) pro pojmenování kapénkové závlahy
b) je to škůdce pokojových rostlin
c) je to netkaná textilie
d) je to druh papriky
20. Kterou bylinku nepěstujeme pro jedlé květy:
a) violku vonnou
b) lichořeřišnici větší
c) ocún jesenní
d) denivku žlutou
21. Ve kterém období sázíme ovocné stromy:
a) v průběhu letních prázdnin
b) na podzim s výjimkou broskvoní
c) na jaře po skočení mrazů
d) po deštích
22. Při výsadbě ovocného stromu dáváme do jámy:
a) kompost
b) rašelinu
c) hnůj
d) zelené hnojení
23. Červivost jablek způsobuje:
a) mšice jabloňová
b) obaleč jablečný
c) sviluška ovocná
d) píďalka podzimní
24. Které budeš volat číslo pro zdravotní první pomoc:
a) 150
b) 158
c) 155
d) 156
25. Do jaké nádoby odložíš bioodpad ?
a) žluté
b) modré
c) zelené
d) hnědé
26. Z neomyté zeleniny nebo jahod se do těla mohou dostat cizopasníci s názvem:
a) čmelíci
b) škrkavka dětská
c) zákožka svrabová
d) housenka obecná
27. Při práci se nám dostane do oka prach, co uděláme?
a) oko propláchneme jakoukoli studenou vodou
b) na oko přiložíme teplý obklad
c) oko propláchneme čistou pitnou vodou
d) oko zavážeme
28. Mezi kořeninovou zeleninu patří:
a) petržel
b) majoránka
c) pampeliška
d) listový salát
29. Kapustu množíme:
a) výsevem
b) hřížením
c) odnožemi
d) kořenovými řízky
30. Roubování u rostlin zeleniny se používá u:
a) ředkvičky
b) zelí
c) okurky
d) papriky
31. Sakura je okrasná:
a) hrušeň
b) třešeň
c) vrba
d) broskvoň
32. Který z těchto keřů lze použít do živého plotu:
a) barvínek
b) jalovec poléhavý
c) plamínek plotní
d) zlatice
33. Který z těchto keřů kvete žlutě:
a) pámelník
b) šeřík
c) dřišťál
d) skalník
34. Orchideje budeš pěstovat v:
a) rašelině
b) borové kůře
c) písku
d) jezírku
35. Která z těchto trvalek má modré květy:
a) čemeřice
b) třapatka
c) levandule
d) pivoňka
36. Co je to petunie:
a) skalnička
b) trvalka
c) květina k řezu
d) letnička vhodná do truhlíků
37. Která z těchto cibulovin kvete velmi brzy na jaře:
a) sněženka
b) řebčík královský
c) lilie
d) okrasný česnek
38. Co je to klimatologie:
a) nauka o půdě
b) nauka o podnebí
c) nauka o spánku
d) nauka o rostlinách
39. Lepové desky na stromech slouží:
a) k okrase
b) odhánějí ptáky, aby nezobali květy
c) označují větve, které se mají ořezat
d) signalizují a lapají škůdce
40. Co je to rekultivace:
a) způsob orby
b) kypření půdy
c) zúrodňování neúrodných půd
d) způsob hnojení
Test kategorie B
1. Jabloně nelze rozmnožovat
a) roubováním
b) šlahouny
c) semeny
d) očkováním
2. Mezi odrůdy jabloní patří:
a) Saxa, Rampouch, Kvarta
b) Rujana, Dita, Karmen
c) Domácí velkoplodá, Chrudimská, Stenley
d) Matčino, Rubín, Golden
3. Nejranější z vyjmenovaných ovocných druhů je:
a) jabloň
b) hrušeň
c) třešeň
d) slivoň švestka
4. Kamčatská borůvka (zimolez) má při dozrání plody barvy:
a) modré
b) červené
c) hnědé
d) zelené
5. Banánovník je:
a) liána
b) strom
c) bylina
d) dřevina
6. Vegetativní rozmnožování se děje:
a) semeny
b) plody
c) jinými částmi rostlin
d) semenem a jinými částmi rostlin
7. Které hnojivo podporuje růst rostlin
a) dusíkaté
b) fosforečné
c) draselné
d) vápenaté
8. Jak běžně množíme chryzantémy ?
a) semeny
b) hlízami
c) řízkováním
d) oddenky
9. Základní látkou pro vznik půdy je:
a) humus
b) matečná hornina
c) soubor rostlin a živočichů
d) voda
10. Lehké půdy trpí:
a) nedostatkem vzduchu
b) nedostatkem základních živin pro rostliny
c) nedostatkem vody
d) nadbytkem vápníku
11. Narcis patří mezi rostliny:
a) hlíznaté
b) cibuloviny
c) letničky
d) dvouletky
12. Jedovatou rostlinou rostoucí na zahradách je:
a) kokoška pastuší tobolka
b) hluchavka bílá
c) konvalinka vonná
d) chrpa modrá
13. Jako léčivá rostlina se běžně nepoužívá:
a) heřmánek pravý
b) kopřiva dvoudomá
c) sedmikráska chudobka
d) tulipán
14. Chráněným druhem živočicha, se kterým se můžeme setkat na zahradě je:
a) včela medonosná
b) čmelák zemní
c) vosa obecná
d) myš domácí
15. Pnoucí rostlinou není:
a) zimolez
b) šeřík
c) břečťan
d) plamének
16. Semenem běžně nemnožíme
a) kosatce
b) slaměnky
c) macešky
d) aksamitník
17. Mezi plodovou zeleninu patří:
a) petržel
b) celer
c) cuketa
d) česnek
18. Nejkratší dobu od výsevu do sklizně má:
a) řeřicha setá
b) mrkev karotka
c) ředkvička
d) hlávkový salát
19. Přímý výsev se neprovádí u této zeleniny:
a) hrách
b) mrkev
c) fazol
d) celer
20. Co je to ikebana ?
a) úzká vysoká váza
b) květinový záhon
c) způsob úpravy řezaných květin
d) japonská zahrada
21. Co je to molice:
a) samička mola jablečného
b) škůdce skleníkových a pokojových rostlin
c) nádoba na mouku
d) škůdce způsobující červivost kořenů
22. Kterou z těchto zelenin nevyséváme každoročně ?
a) rebarboru
b) salát
c) pór
d) brokolici
23. Co nenajdeš u tyčinek ?
a) pyl
b) semeník
c) nitku
d) prašník
24. Humus je v půdě nutný pro
a) barvu půdy
b) zvýšení obsahu jílovitých částic
c) vázání živin v půdě
d) zvýšení obsahu písčitých částic
25. Mrazuvzdornost ovocných dřevin snižuje:
a) pozdní přihnojení draslíkem
b) pozdní přihnojení vápnem
c) pozdní přihnojení fosforem
d) pozdní přihnojení dusíkem
26. Klíčící rostliny fazolu obecného, vyrostlé v šeru mají:
a) krátkou lodyhu
b) vytáhlou lodyhu
c) krátkou lodyhu, bledé listy
d) sytě zelenou lodyhu
27. Tmavou barvu záhonu způsobuje:
a) prokypření půdy
b) obsah vápníku
c) vysoký obsah humusu
d) obsah vápna
28. Lilek vejcoplodý rozmnožujeme:
a) hlízami, které sázíme na jaře do řádků
b) předpěstováváme jej ze semen
c) řízky
d) Je to vytrvalý keřík
29. Klejotok se projevuje výronem pryskyřice z ran u:
a) peckovin
b) révy vinné
c) ořešáků
d) brusinek
30. Pomologie je obor, který:
a) určuje místo pro pěstování ovoce
b) zabývá se studiem života drobného hmyzu a larev
c) zabývá se posuzováním jednotlivých odrůd ovoce
d) předpovídá povětrnostní podmínky
31. Z ovocných druhů jeřáb řadíme do:
a) peckovin
b) jádrovin
c) drobného ovoce
d) skořápkového ovoce
32. Která z uvedených možností představuje bioindikátory prostředí:
a) smetanka lékařská, komár pisklavý
b) moucha domácí, violka vonná
c) kočka, mrkev
d) lišejník, rak říční
33. Jak se nazývá jev, kdy zvýšené množství oxidu uhličitého brání vyzařování tepelné energie ze Země?
a) zvýšená radiace
b) fotosyntéza
c) skleníkový efekt
d) fenologie
34. Co je to meliorace ?
a) pouhé zavlažování půd
b) souborný název pro zavlažování a odvodňování půd
c) pouhé odvodňování půd
d) kypření půd
35. Jak můžeš dostat tetanus:
a) při opakovaném styku s jedovatými rostlinami
b) při jídle špinavýma rukama
c) poraněním při práci pokud nejsi očkován
d) při chůzi na zahradě bez bot
36. Předpěstování a přesazování jednotlivých rostlin nepoužíváme u:
a) okurky
b) rajčete
c) papriky
d) česneku
37. Jak zařadíš magnolii do výsadby v parku:
a) jako soliterní rostlinu
b) do skalky
c) do živého plotu
d) do jezírka
38. Šeříky tvarujeme řezem:
a) před květem
b) na jaře po odkvětu
c) v době květu
d) v zimě
39. Na podzim seřežeme záhonové, ale i velkokvěté růže
a) 5 cm nad zemí
b) 10 cm nad zemí
c) neřežeme vůbec
d) odřežeme jen odkvetlé květenství
40. Dvouletky např. macešky vyséváme
a) v zimě (leden, únor)
b) brzy na jaře v březnu
c) v červenci
d) v říjnu
- Do jaké čeledi spadá levandule lékařská?
- miříkovité (Apiaceae)
- merlíkovité (Chenopodiaceae)
- rdesnovité (Polygonaceae)
- hluchavkovité (Lamiaceae)
- Které rostliny jsou dvoudomé?
- kukuřice setá
- smrk ztepilý
- tis červený
- bříza bělokorá
- Plodem badyánu je:
- nažka
- osmicípé souplodí
- měchýřek
- pěticípá hvězdička
- Z jaké oblasti pochází pažitka ?
- z Afriky
- ze západní Evropy
- z Číny
- ze severní Ameriky
- Tuhá fáze půdy je složena z minerálního a organického podílu. Organický podíl činí:
- 2 – 5 %
- 10 – 20 %
- 80 – 90 %
- 95 – 98%
- Půda jílovitohlinitá, jako půdní druh:
- neexistuje
- patří mezi půdy lehké - písčité
- patří mezi půdy střední - hlinité
- patří mezi půdy těžké – jílovité
- Běžné členění zemědělského půdního fondu v ČR je následující:
- orná půda, trvalé kultury, trvalé travní porosty, zahrady
- zemědělská půda, orná půda, lesní půda
- zemědělská půda, lesní půda, vodní plochy
- orná půda, lesní půda, nezastavěné plochy
- Mezi hlavní degradační faktory, které významně ovlivňují produkční a mimoprodukční funkce půdy v České republice NEpatří?
- ztráta půdní biodiverzity
- eroze půdy
- alkalifikace půd
- acidifikace půd
- Osevní postup je:
- postup zakládání porostu
- rozmístění plodin na půdě v rámci zemědělského podniku
- agrotechnicky zdůvodněné střídání plodin v prostoru a čase
- sled plodin na stejném pozemku v jednotlivých letech
- V historii střídání plodin se uplatňoval tzv. trojpolní (trojhonný) systém. Rotující části se označovaly:
- jetelovina, ozim, jařina
- jař, ozim, ozim
- luskovina, ozim, jař
- úhor, ozim, jař
- Jaké jsou hlavní druhy meziplodin?
- pícní, protierozní, přerušovací
- hnojařské, produkční, neprodukční
- jednoleté, víceleté, vytrvalé
- ozimé, letní, podsevové
- Co je to půdní únava?
- utuženost půdy
- nedostatečné hnojení půdy
- nedostatek vláhy v půdě
- dočasná nevhodnost pro pěstování stejné nebo příbuzné plodina na pozemku
- Která živina má v rostlině velmi omezenou pohyblivost?
- dusík
- síra
- draslík
- vápník
- Nedostatek fosforu se projevuje na rostlinách následujícím zbarvením:
- žlutým
- červenofialovým
- světle zeleným
- tmavě zeleným
- Sláma je z makrobiogenních živin nejbohatší na:
- draslík
- dusík
- vápník
- fosfor
- Koncentrace živin v rostlině se s věkem:
- snižuje
- zvyšuje
- nemění se
- kolísá
- Poruchy jsou způsobeny:
- škůdci
- patogeny
- nepříznivými fyzikálními a chemickými faktory
- plevely
- Háďátka škodí na rostlinách:
- okusováním mladých pletiv
- vysáváním rostlinných buněk a vypouštěním slin
- vyžíráním vnitřních pletiv pupenů a listů
- okusováním kořenového vlášení
- Vlnovník rybízový (Cecidopsyopsis ribis):
- je původce červivosti angreštu
- saje na kořenech rybízu
- přeměňuje pupeny černého rybízu v kulovité hálky
- způsobuje holožíry na listech angreštu, rybízu a malin
- Původcem červivosti kořene mrkve jsou:
- larvy vrtalky mrkvové
- larvy kratonosců
- larvy dřepčíků
- larvy pochmurnatky mrkvové
- Remontace je:
- střídavá plodnost
- opakované kvetení nebo plodnost rostlin běhen jednoho vegetačního období
- speciální způsob očkování, používaný někdy u hrušní
- symbióza hub s kořeny rostlin
- Podnož pro jabloně M 4 se řadí mezi:
- velmi silně vzrůstná (100 %)
- středně silně vzrůstná (80 – 60 %)
- slabě vzrůstná (50 – 30 %)
- velmi slabě vzrůstná (< 30 %)
- Plody zimolezu jedlého dozrávají:
- ve druhé polovině května
- koncem měsíce června
- ve druhé polovině července
- začátkem měsíce srpna
- Roubování za kůru je nejvhodnější:
- v období, kdy je podnož v zimním klidu (dormanci)
- v období, kdy má podnož dostatek mízy
- v období, kdy má roub dostatek mízy
- kdykoliv – proudění mízy nemá žádný vliv
- Endivie (štěrbák) tvoří:
- otevřenou růžici z listů
- z listů uzavřenou měkkou hlávku
- z listů uzavřenou tvrdou hlávku
- zdužnatělé květenství
- Okurky nakládačky vyséváme nejlépe:
- koncem března
- koncem dubna
- v první polovině května
- ve druhé polovině května
- Zdravotnicky odůvodněná spotřeba zeleniny na osobu za rok činí:
- 80 kg
- 100 kg
- 120 kg
- 140 kg
- Na jakou přípravu pokrmů se nejčastěji využívá mochyně peruánská?
- jako náhražka špenátu (neobsahuje kyselinu šťavelovou)
- na sladké pokrmy a ovocné saláty
- do masových směsí
- na polévky
- Mečíky vysazujeme:
- od poloviny dubna do hloubky 5 – 6 cm
- od poloviny května do hloubky 8 – 12 cm
- od poloviny dubna do hloubky 8 – 12 cm
- v první polovině září do hloubky 5 – 6 cm
- Mezi popínavé letničky patří:
- Limonium - limonka
- Tropaeolum - lichořeřišnice
- Zinnia – ostálka, cinie
- Phlox – plamenka
- Rouby citlivých druhů, po naroubování, ošetřujeme po celé délce:
- voskem
- stromovým balzámem
- vodní lázní o teplotě 18 – 22 °C
- fungicidem
- Světlomilné pokojové rostliny a vysoké druhy pokojových rostlin pěstujeme z hlediska expozičníh
- na západní expozici
- na východní expozici
- na severní expozici
- na jižní expozici
- Nauka zabývající se vztahy mezi organismy a jejich prostředím je:
- environmentalistika
- etologie
- ekologie
- biologie
- Primární producenti jsou:
- heterotrofní organismy, které ve svém těle nevytváří organické látky
- autotrotrofní organismy, které ve svém těle vytváří organické látky z anorganických
- organismy, které rozkládají mrtvou organickou hmotu
- organismy, které mohou žít ve vodě i na souši
- Ochrana dřevin se podle zákona o ochraně přírody vztahuje na:
- lesní porosty
- jen dřeviny rostoucí ve zvláště chráněných územích
- jen na památné stromy rostoucí mimo les
- na stromy a keře rostoucí mimo les
- Koncepce územních systémů ekologické stability (ÚSES) se zrodila:
- v Nizozemí
- v Německu
- v České republice
- v USA
- Které látky obsahují šalvěj lékařská a kozlík lékařský?
- alkaloidy
- hydratika
- antihydratika
- steroidy
- Měsíček zahradní (Calendula officinalis) používali naši předkové:
- k barvení másla
- k léčbě žilní nedostatečnosti
- k rituálům přivítání jara
- k zahánění únavy
- Ze kterého stromu tlumí kůra horečky a tiší bolesti? Vyráběl se z ní aspirin.
- vrby
- bezu černého
- břízy
- tisu
- Rulík zlomocný je jedovatá, ale i léčivá rostlina. Co se z ní získává?
- akonitin
- antioxidanty
- atropin
- taxaicin
Semena a plody kulturních rostlin | |
kukuřice setá (semeno) | 1 |
rajče jedlé (semeno) | 2 |
aksamitník rozkladitý (semeno) | 3 |
tykev velkoplodá (semeno) | 4 |
cibule kuchyňská (semeno) | 5 |
bylinky | |
smil italský | 6 |
šalvěj lékařská | 7 |
rozmarýn lékařská | 8 |
máta peprná | 9 |
levandule zoubkatá | 10 |
plevele polí a zahrad | |
jílek vytrvalý | 11 |
rmen rolní | 12 |
pcháč rolní | 13 |
jitrocel kopinatý | 14 |
kokoška pastuší tobolka | 15 |
pokojové rostliny | |
africká kopřiva | 16 |
šáchor papírodárný | 17 |
asparágus Šprengerův | 18 |
zelenec chocholatý | 19 |
dužnatka | 20 |
zelenina | |
lilek jedlý | 21 |
kedlubna bílá | 22 |
paprika roční | 23 |
čekanka štěrbák | 24 |
tykev cuketa | 25 |
ovocné rostliny | |
ořešák královský | 26 |
jabloň domácí | 27 |
hrušeň domácí | 28 |
ostružiník křovitý | 29 |
meruňka obecná | 30 |
okrasné dřeviny | |
skalník vodorovný | 31 |
kalina vrásčitolistá | 32 |
pustoryl věncový | 33 |
tavolník japonský | 34 |
bobkovišeň lékařská | 35 |
zemědělské plodiny | |
hrách setý | 36 |
řepka olejka | 37 |
ječmen setý | 38 |
pšenice setá | 39 |
cibule kuchyňská | 40 |
Vyhlášení soutěže a informace zveřejněné před soutěží
ČZS vyhlásil 32. ročník vědomostní soutěže.
Soutěž je tříkolová:
- kolo - školní - pořádají ZO ČZS nebo ZŠ za pomoci členů ČZS - vyhodnotit žáky pro postup do okresního kola
- kolo - okresní (duben, květen) - pořádá příslušné územní sdružení ČZS ve dvou kategoriích: mladší žáci (4. - 6. třída), starší žáci (7. - 9. třída) + odpovídající ročníky víceletých gymnázií
- kolo - národní se bude konat 14.-16. června v Střední odborné škole Jarov, Učňovská 1, Praha 9 - pořádá komise pro práci s dětmi a mládeží + ústředí ČZS, účastní se jej vítězové okresních kol
Kategorie STŘEDOŠKOLÁCI Školní a okresní kolo je nahrazeno testem, který je zveřejněn v období od 15. 11. do 15. 1. daného školního roku. Více informací najdete zde.
PROGRAM:
Pátek 14.6.
- 17.00 zahájení v Městské knihovně Praha, Mariánské nám. 98/1, Praha 1
- 17.30 – 21.00 doprovodný program
Sobota 15.6.
- 7.00 – 8.00 snídaně
- 8.15 – 11.30 soutěž
- 11.30 – 13.00 oběd
- 13.00 – 18.00 doprovodný program
- 18.00 – 19.00 večeře
- 19.00 slavnostní vyhlášení výsledků soutěže
Neděle 16.6. snídaně
- individuální prohlídka Prahy a odjezd
Tuto pozvánku - plakátek k vytištění si můžete stáhnout zde
Celostátní kolo se koná v Střední odborné škola Jarov.
Dopravní spojení
- z Hlavního nádraží: tramvaj č. 9 směr konečná "Spojovací"
- z Masarykova nádraží (střed): tramvaj č. 26, 15, během cesty přestoupit (v úseku trasy Hlavní nádraží - Olšanské náměstí na č. 9).
Škola je přímo na konečné tramvaje č. 1, 9 a 11.
I. SKUPINA
Pokyny pro ubytované na internátě Střední odborné školy JAROV
Pátek 14. 6. 2019
- Příjezd na ubytování v době 12.00 – 16.00 hod. – tramvaj č. 9, konečná stanice Spojovací
- Odjezd do Městské knihovny (Mariánské nám. č. 1, Praha 1) nejpozději v 16.15 hod.
- 17.00 hod. – slavnostní zahájení v Městské knihovně
- Po ukončení prohlídka Prahy dle vlastního uvážení + samostatný návrat na ubytování .
Sobota 15. 6. 2019
- 7.15 – 7.45 hod. – snídaně v budově školy SOŠ Jarov
- 8.15 hod. shromáždění v sále SOŠ, pokyny
- 8.30 – 11.30 hod. soutěž (řešení testů, poznávačky)
- 11.45 – 13.00 hod. oběd po skupinách dle čísla skupiny
- 13.00 – 18.00 hod. možnost výběru
- prohlídka botanické zahrady v Tróji,
- prohlídka botanické zahrady Na Slupi,
- prohlídka Zemědělského muzea, jiná volba
- 18.00 – 19.00 hod. večeře po skupinách
- 19.00 hod. – shromáždění v sále školy (přízemí)
Slavnostní vyhlášení výsledků
Neděle 16. 6. 2019
- Snídaně – volný program, odjezd
Doprovodný program bude na základě přání účastníků tentokrát méně organizovaný.
Jízdné po Praze si budou všichni účastníci hradit z vlastních prostředků.
Obratem prosím sdělte, o kterou prohlídku budete mít v sobotu odpoledne zájem na adresu vlasta.ambr@seznam.cz, tel.: 731 616 535
II. SKUPINA
Pokyny pro ubytované na internátě Střední průmyslové školy Praha 10, Na Třebešíně
Pátek 14. 6. 2019
- Příjezd na ubytování na SPŠ Třebešín v době 12.00 – 16.00 hod.
- Odjezd do Městské knihovny (Mariánské nám. č. 1, Praha 1) nejpozději v 16.15 hod.
- 17.00 hod. – slavnostní zahájení v Městské knihovně
- Po ukončení prohlídka Prahy dle vlastního uvážení + samostatný návrat na ubytování .
Sobota 15. 6. 2019
- 6.30 – 7.30 Přesun do SOŠ Jarov
(ze zastávky Třebešín bus. 133 -> Biskupcova
- přestup na tramvaj č. 1. 11. 9 směrem konečná Spojovací) - 7.30 – 8.00 hod. – snídaně v budově školy SOŠ Jarov
- 8.15 hod. shromáždění v sále SOŠ, pokyny
- 8.30 – 11.30 hod. soutěž (řešení testů, poznávačky)
- 11.45 – 13.00 hod. oběd po skupinách dle čísla skupiny
- 13.00 – 18.00 hod. možnost výběru
- prohlídka botanické zahrady v Tróji,
- prohlídka botanické zahrady Na Slupi,
- prohlídka Zemědělského muzea, jiná volba
- 18.00 – 19.00 hod. večeře po skupinách
- 19.00 hod. – shromáždění v sále školy (přízemí)
Slavnostní vyhlášení výsledků
Neděle 16. 6. 2019
- Snídaně – volný program, odjezd
Doprovodný program bude na základě přání účastníků tentokrát méně organizovaný.
Jízdné po Praze si budou všichni účastníci hradit z vlastních prostředků.
Obratem prosím sdělte, o kterou prohlídku budete mít v sobotu odpoledne zájem na adresu vlasta.ambr@seznam.cz, tel.: 731 616 535
Pro přesun lze zvolit i krátkou procházku - cca 2 km viz následující mapka
Soutěž probíhá každoročně v základních organizacích, pokračuje na územních sdruženích ČZS a vrcholí národním kolem. Počet územních rad, které vysílají vítěze okresních kol soutěže do národního kola stále stoupá.
Od roku 2016 byla soutěž rozšířena o kategorii "Juniorů" - studentů středních škol, gymnázií a učilišť, ti ale postupují do celostátního kola na základě testu, který je zveřejňován na našich stránkách.
Naší snahou je vždy zapojit do jednotlivých soutěží co nejvíce dětí bez ohledu na to, zda jsou organizovány v kroužcích při základních organizacích, územních radách ČZS nebo v přírodovědných kroužcích při školách a stanicích mladých přírodovědců.
Cílem soutěže Mladý zahrádkář je podpořit zájem mládeže o přírodní vědy, botaniku, ochranu přírody a krajiny. Soutěž rozvíjí znalosti a dovednosti dětí v těchto oborech a propojuje nabyté znalosti v systému základního školství s praxí. Soutěž podporuje a rozvíjí nadání mladých talentů a napomáhá s volbou jejich dalšího studijního a odborného zaměření. Klade důraz na výchovně vzdělávací práci s talentovanou mládeží. Účastníci soutěže se s úspěchem zapojují i do dalších mimoškolních aktivit, řada z nich jsou i úspěšní řešitelé například biologických olympiád.
Závazná pravidla soutěže
Soutěž je pořádaná pro tři kategorie
- kategorie A – mladší žáci (4. - 6.tř. a odpovídající ročníky gymnázií)
- kategorie B – starší žáci (7. - 9. tř. a odpovídající ročníky gymnázií)
- kategorie C – žáci středních škol
Pro kategorie A a B je soutěž tříkolová:
- Základní kola probíhají na školách nebo v kroužcích Mladý zahrádkář v průběhu února a března.
- Okresní kola organizují územní sdružení ČZS, většinou smluvně v místních školách nebo jiných výchovných zařízeních (DDM aj.) spolupracujících s ČZS. Jsou pořádány koncem dubna nebo počátkem května.
- Celostátní kolo je organizováno Komisí mládeží při RR ČZS ve spolupráci s pracovníky Ústředí ČZS v Praze. Je pořádáno zpravidla ve druhé polovině června.
Pro kategorii C je soutěž dvoukolová:
- Základní a okresní kolo je nahrazeno on-line testem, který obsahuje vědomostní test se 40 otázkami s volbou odpovědí a poznávačku 40 rostlinných vzorků na webových stránkách ČZS. Test je žákům k dispozici během měsíce prosince a ledna.
- Celostátní kolo je společné pro všechny tři kategorie. Probíhá za osobní účasti všech žáků.
Celostátní kolo je vícedenní a koná se přímo pod dohledem Komise pro práci s mládeží při RR ČZS a Ústředí ČZS.
Pořádá se putovně po celém území ČR tak, aby se v rámci soutěže dal vytvořit zajímavý odborný program. K pořádání je zpravidla zvolena odborná škola se zemědělským nebo zahradnickým zaměřením. Na organizaci celostátního kola se podílí i pracovníci středních škol v místě konání a členové příslušného územního sdružení ČZS, a to přípravou především doprovodného programu zaměřeného na získávání nových znalostí a dovedností.
Vědomostní test
K hodnocení znalostí soutěžících se používá vědomostní test se 40 otázkami s nabídkou odpovědí, kdy jen jedna je správná. Na vypracování testu je maximálně jedna hodina.
Správná odpověď je hodnocena jedním bodem. Chybné odpovědi se neodečítají.
Pro kategorii C je on-line test připraven Komisí pro práci s mládeží při RR ČZS. Na tento test je časový limit jedna hodina a zahrnuje i poznávačku podle vložených obrázků.
Poznávačka
V rámci poznávačky je soutěžícím předloženo k určení 40 vzorků živých, suchých, případně obrázků nebo fotografií, rostlin, semen a plodů. U prvního a druhého kola je možné počet vzorků snížit na 20. Úkolem je uvést rodový název rostliny, případně i druhový nebo latinský.
Správná odpověď je ohodnocena jedním bodem. Za uvedení správného druhového nebo latinského názvu je přidělen doplňkový bod.
Poznávačka může být shodná pro všechny tři kategorie a je připravena pracovníky škol, kroužků nebo členy ÚS ČZS v místě konání.
Výsledné pořadí soutěžících
Na základě součtu dosažených bodů v testu a poznávačce je stanoveno výsledné pořadí soutěžících, kdy první má bodů nejvíce. V případě shodného počtu bodů je první soutěžící ten, který má v rámci shody více bodů v poznávačce a v případě další shody ten soutěžící, který má více doplňkových bodů.
Postup v soutěži
Ze základních kol do okresního kola může postoupit různý počet finalistů. O konkrétním počtu rozhodnou jednotlivá ÚS ČZS na základě zkušeností z minulých let. Důvodem je naplnění soutěže a zároveň omezení maximálního počtu soutěžících dané prostorovými a ekonomickými možnostmi s s respektováním pokynů hospodářsko finanční komise při RR ČZS.
Okresní kolo lze uskutečnit při minimálním počtu tří soutěžících v každé kategorii.
Z okresních kol postupují finalisté z prvního místa, případně náhradníci v každé kategorii podle následujícího umístění.
ÚS ČZS jejichž soutěžící se v kategorii A a B umístí v národním kole na některém z 1. - 3. míst, mohou v následujícím ročníku vyslat navíc ještě jednoho dalšího soutěžícího. Maximálně by tedy mohlo mít jedno územní sdružení v národním kole 4 soutěžící, kteří získali první a druhé místo v okresním kole aktuálního ročníku (případně náhradníci další v pořadí).
V kategorii C postupuje prvních dvacet nejúspěšnějších řešitelů on-line testu do národního kola.
Garant soutěže
Garantem odborné úrovně soutěže je Komise pro práci s mládeží při RR ČZS. Její členové mají dlouhodobě zkušenosti s prací s mládeží a někteří jsou aktivními či bývalými pedagogy.