Moštárny a pálenice

Každý podzim se na nás obracejí nejen naši členové - zahrádkáři, s prosbou o pomoc při zpracování přebytku jablek. Český zahrádkářský svaz eviduje aktuální stav moštáren a palíren moštující ovoce. Většinu uváděných moštáren provozuje přímo ČZS ve svých základních organizacích, podmínkou zveřejnění je poskytování služeb členům případně i širší veřejnosti.

Seznam moštáren s jejich technickými podmínkami najdete nejen na této straně, ale i na stránkách jednotlivých územních sdružení, pokud nejsou aktuální informace uvedeny zde, informujte se přímo na příslušném územním sdružení - nejlépe telefonicky v době úředních hodin.

Aktuální informace o provozu moštáren

 

Oprava údajů nebo přidání nové moštárny

Pokud jsou údaje o moštárně zastaralé nebo znáte či provozujete moštárnu, která není uvedena v následujícím seznamu, prosím, informujte nás e-mailem.

Někteří naši členové se na nás obrátili s prosbou o radu s ředěním destilátu, proto na našich stránkách najdete i drobný skript k výpočtu ředění.


Co moštárny většinou požadují?

  • Téměř každá moštárna se potýká s problémem odpadu po moštování. U většiny si musí zákazník odpad odebrat a zlikvidovat sám. Jen některé moštárny odpad zlikvidují za úplatu, nebo mají domluveno jeho zkrmování.
  • Další podmínkou bývá moštování do vlastních nádob, i když jsou některé moštárny vybaveny plničkami a korunkovacími strojky na běžné skleněné láhve od minerálek, jejich použití je nutné nejprve dohodnout s  provozovatelem moštárny.
  • Cena bývá stanovena za 1 litr moštu a  většinou bývá u každé provozovny uváděna (pohybuje se obvykle v rozmezí 3 - 6 Kč podle dalšího zpracování), méně často se setkáte s moštárnou, která účtuje cenu za kilogram zmoštovaného ovoce (to je možné přepočíst výtěžností - 1 kg jablek = cca 0,6 l moštu, podle šťavnatosti). Některé moštárny nabízejí i volný mošt (prodej moštu bez dodání jablek), nebo jeho další sterilaci, cena pak bývá výrazně vyšší.

K moštování použijte jen zdravé a dobře omyté ovoce a počítejte s tím, že výtěžnost jablečného moštu činí 0,5 až 0,7 litru z jednoho kilogramu jablek.

Moštovat samozřejmě lze, kromě jablek i  ostatní ovoce, a to většinou za účelem kvašení a dalšího pálení lihových nápojů. O provozu soukromých moštáren a pálenic a výrobě destilátů se více dozvíte na stránkách jednotlivých destilatérů.

 

Láhve pro vaše mošty

Pokud řešíte problém do čeho naplnit váš mošt pro sterilizaci, můžete využít mnoho různých typů láhví - jak klasické od limonád pro korunkové uzávěry včetně uzávěrů, tak šroubovací s různými uzávěry od firmy Bricol (Valtice). Nabídka je vhodná i přímo pro moštárny, které při větším objemu odebraných láhví mohou uplatnit slevu.


Plachetky pro moštárny

Plachetky většinou vydrží řadu let, ale čas od času je třeba koupit novou. Lze koupit metráž a ušít si ji, ale pozor - tkaninu je nutné před střiháním nejprve prošít (entlovat), jinak se vám, vzhledem k speciálnímu způsobu tkaní, rozjede a pak šít kvalitní nití stejného materiálu. Proto doporučujeme ponechat šití na profesionály - nejlépe výrobce tkaniny. Velmi dobré zkušenosti jsou s firmou ZITEX s.r.o. výrobní provoz: Poděbradova 667, 512 51 Lomnice nad Popelkou, kde vám na požádání sdělí cenové relace jak za metráž, tak za hotovou plachetku v rozměrech dle vašeho lisu.


Lisy a drtiče pro moštárny

V současné době víme o jediném českém výrobci lisů a drtičů pro moštárny. Tím je firma KOVO-PLYN Štěpánek a syn, 679 22 Lipůvka č.p. 252. V případě že máte zkušenosti i s jinými výrobci, prosím napište nám na web@zahradkari.cz.